Важливість інвестицій в суддівську освіту
10 грудня 2014 року в Національній школі суддів України відбулася зустріч ректора Миколи Оніщука із представниками Світового банку з питань надання допомоги Україні у здійсненні реформ у сфері судочинства. Метою зустрічі було обговорення пріоритетів судової реформи та можливостей для співпраці Світового банку та Національної школи суддів України в рамках цієї реформи.
Ректор Микола Оніщук розповів про сучасний стан судової системи та стратегію реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів, яка сьогодні розробляється. Микола Оніщук зазначив, що в державі створені інституційні елементи, які мають забезпечувати незалежність суду від політичних впливів, займатись питаннями суддівської кар'єри та відповідальності. Водночас, ці органи судового управління мали дефіцит доброчесних практик у своїй діяльності, що негативно відобразилося на якості правосуддя. Разом з тим, нині в державі практично випала з поля зору проблема кваліфікаційної спроможності суддівського корпусу. Кваліфікація судді по-суті перестала бути чинником судової кар’єри, просування по службі, критерієм якості судочинства.
Ректор звернув увагу, що стратегія реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів має на меті першочергово вирішити проблеми щодо перевантаженості судів справами, запровадити нові підходи в питаннях дисциплінарної відповідальності суддів, їх кваліфікації та освіти.
Микола Оніщук також поінформував представників Світового банку про інституційну розбудову Національної школи суддів України та заходи, які вживає керівництво установи для її зміцнення, покращення системи суддівської освіти, переходу до дистанційних форм та запровадження нових методик викладання, заснованих на передачі навичок.
Ректор відзначив, що з боку міжнародних організацій є розуміння того, що професіоналізм судді та суддівська освіта є одним із ключових елементів для якісних перетворень правосуддя в Україні та розповів, як діяльність та прагнення Національної школи суддів України підтримуються міжнародними проектами технічної допомоги.
У свою чергу, провідний спеціаліст з питань державного управління Світового банку Амітахба Мукхерджі висловив переконання, що побудова ефективного правосуддя дійсно має ґрунтуватися на високій кваліфікаційній спроможності суддівського корпусу та сучасній суддівській освіті. Водночас, побудувати таку систему освіти, фінансуючи її за залишковим принципом не реально, - підкреслив Амітахба Мукхерджі.
Пан Мукхерджі, який керував проектами та програми Світового банку, спрямованими на підтримку судових реформ у низці країн запевнив, що створення системи суддівської освіти, адаптованої до вимог та викликів XXI століття завдання непросте, але реальне. Інвестиція в освіту суддів задля забезпечення справедливого судочинства для будь якої країни є виправданою, зазначив фахівець Світового банку.
Сторони домовились, що підготують та вивчать усю необхідну інформацію щодо інституційної спроможності, потреб та завдань Національній школі суддів України з метою визначення подальших кроків та подальшого розвитку співпраці.