Вчимось мистецтву правового письма та процесуального документування
29 травня 2015 року в місті Києві Національною школою суддів України спільно з Апеляційним судом міста Києва було проведено семінар з працівниками апарату Апеляційного суду міста Києва на тему: “Українське ділове мовлення. Мистецтво правового письма та процесуального документування. Складання процесуальних документів. Етика ділового мовлення.”
Культура мовлення працівника апарату суду – його своєрідна візитна картка. За культурою мовлення відвідувачі судять про розум, ерудицію, інтелігентність, вихованість, такт працівника. Не має інших властивостей особистості, які б могли характеризувати її в більшій мірі, ніж мова. У багатобарвності й могутності рідного слова втілено красу людини – творця мови, садівника всього прекрасного на землі.
Більшу частину робочого часу працівники апарату суду витрачають на складання різноманітних документів, які фактично становлять основу роботи суду як організації і як органу судової влади, а також на спілкування з відвідувачами та сторонами судового процесу.
Отже, працівники апаратів судів зобов’язані досконало знати українське ділове мовлення, мистецтво правового письма та процесуального документування, основні вимоги щодо складання процесуальних документів, а також етику ділового мовлення.
З цією метою Національною школою суддів України разом з Апеляційним судом міста Києва безпосередньо у приміщенні Суду було організовано проведення відповідного семінару, куди викладачем запрошено викладача Національної школи суддів України, доцента кафедри культури української мови Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова, кандидата філологічних наук Оксану Кабиш.
Під час виступу вона зосередила увагу слухачів на актуальності теми семінару щодо офіційно-ділового спілкування, вибору слів та їхніх форм. На конкретних прикладах показала, як зробити своє мовленням точним, логічним, багатим і доречним. Навела приклади найпоширеніших помилок, які трапляються у професійному мовленні працівників апарату суду, та надала слушні рекомендації щодо їх усунення. Особливу увагу слухачів звернула на складанні й оформленні організаційно-розпорядчих та процесуальних документів суду. Надала слушні поради, стосовно правильного вживання офіційних назв організацій, їхніх підрозділів, керівних посад та етики ділового мовлення.
Підсумовуючи свій виступ, викладач зауважила, що обсяг словника конкретної особи залежить від роду її занять, освіченості та здібностей. Щоб опанувати словесне багатство нашої рідної української мови, слід користуватися словниками, дотримуючись порад мудрого поета Максима Рильського: “ Не бійтесь заглядати у словник: це пишний яр, а не сумне провалля…”
Повний текст програми семінару розміщено на веб-сайті Національної школи суддів України в розділі “Підготовка”.