Національна школа суддів України

Вимоги сьогодення до підготовки кандидатів на посаду судді

Вимоги сьогодення до підготовки кандидатів на посаду судді

 

Національна школа суддів України відповідно до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” опікується спеціальною підготовкою  кандидатів на посаду судді, яка проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України.

У 2015 році згідно з державним замовленням Національна школа суддів України має провести на професійну підготовку 121 кандидата на посаду судді за денною формою навчання.

Саме така кількість вакантних посад судді в судах загальної юрисдикції прогнозується у 2015 році. 

Для приведення у відповідність до вимог сьогодення процесу підготовки кандидатів на посаду судді в Національній школі суддів України підготовлено проект Програми спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді (Програма).

Зміни до Програми запропоновані за такими напрямками:

  1. Термінологія Програми приведена у відповідність до чинного законодавства.
  2. Теоретично–практичну частини Програму доповнено темами, які є важливими для майбутніх суддів, а саме:

еристика, яка розкриває основи мистецтва полеміки;

суддівське самоврядування: його роль та значення;

проблеми розмежування судових юрисдикцій;

особливі порядки судового провадження та відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження.

До Програми введено ознайомлення з роботою установ пенітенціарної системи, територіальних управлінь органів внутрішніх справ, органів прокуратури, адвокатів (адвокатських контор, об’єднань), органів місцевого самоврядування.

  1. Здійснено перерозподіл годин у теоретично–практичній частині з врахуванням складності та обсягу питань, що розглядаються.
  2. Збільшено кількість днів на стажування з кожного виду судочинства в місцевих судах.

Не  менш ніж 50 % питань теоретично–практичної частини будуть вивчатися під час практичних занять під керівництвом досвідчених суддів –викладачів.

У Програмі передбачено проведення практичних занять з написання судових рішень у процесі вивчення кожного виду судочинства під керівництвом суддів–викладачів.

Більше 50 % часу спеціальної підготовки кандидатів на посаду суді у Програмі відведено на стажування.

Таким чином, проектом Програми передбачено виділення більше 75 %  часу для практичної підготовки кандидатів на посаду судді під керівництвом досвідчених суддів, що забезпечить отримання кандидатами глибокої та різносторонньої підготовки, зробить можливим належне виконання ними обов’язків  судді.

Національна школа суддів України направила для затвердження до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України розроблені проекти нормативних документів, які мають регулювати порядок проходження спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді; навчальний план та графік спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді; програми спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді та положення про порядок і умови відрахування кандидатів на посаду судді.

У Національній школі суддів України розроблено проект Концепції психологічного супроводження професійної підготовки кандидатів на посаду судді, яка була розглянута на засіданні Вченої ради Інституту психології імені Г.С. Костюка Національної академії педагогічних наук України, на основі якої відбувається підготовка курсу “Професійна психологічна адаптація до суддівської професії”.