Вивчення права ЄС через практику Суду Європейського Союзу: крок до підвищення стандартів правосуддя в Україні
21–22 січня 2025 року за підтримки Проєкту ЄС “Право-Justice” відбувся навчальний візит до Суду Європейського Союзу в Люксембурзі. До складу делегації увійшли судді Верховного Суду, члени Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, а також представники Міністерства юстиції України. Від Національної школи суддів України в навчальному візиті взяла участь очільниця Навчальної лабораторії з вивчення права Європейського Союзу Наталія Ахтирська.
У робочих зустрічах з учасниками української делегації взяли участь Голова Суду ЄС К. Ленартс, голова палати Суду ЄС І. Ярукайтіс, суддя, заступник секретаря Суду ЄС М. Гаудіссарт, суддя Загального суду
П. Зілгалвіс, суддя, заступник секретаря Загального суду Т. Хензе, керівниця підрозділу Н. Розмарі та адміністраторка Директорату досліджень і документації Л. Колонна.
У ході навчального візиту було проведено ґрунтовні, змістовні та інформативні заняття щодо видів судових проваджень та особливостей розгляду справ у Суді Європейського Союзу. Окремо було приділено увагу роз’ясненню сутності прискорених процедур і провадження за преюдиційними запитами. Було розкрито дослідницький інструментарій Директорату досліджень і документації, детально висвітлено види судових проваджень та особливості розгляду справ у Загальному суді Суду ЄС, а також особливий акцент зроблено на обмежувальних заходах (санкційних справах).
Набуття Україною статусу кандидата на членство в Європейському Союзі зумовлює необхідність вивчення права ЄС та розуміння практики Суду Європейського Союзу, оскільки близько 90 відсотків суддів України не вивчали раніше це право. І саме Національна школа суддів України, яка покликана здійснювати підготовку високопрофесійних кадрів для системи правосуддя, інтегрує інтелектуальні напрацювання іноземних та національних експертів у галузі права ЄС і впроваджує їх у навчальні програми. Знання, отримані від перебування в Суді ЄС, стануть підґрунтям для розробки якісних навчальних матеріалів для успішного опанування суддями права Європейського Союзу.