Вивчення проблемних питань судового розгляду в суді першої інстанції
20-24 листопада 2017 року в місті Дніпрі місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку 36 суддів місцевих загальних судів з Дніпропетровської, Донецької, Запорізької та Кіровоградської областей.
У вступному слові директор Дніпропетровського регіонального відділення Володимир Поплавський ознайомив слухачів з метою та регламентом роботи заходу та актуальними питаннями, що передбачені програмою.
У перший день підготовки суддя Апеляційного суду Дніпропетровської області у відставці Олексій Осіян обговорить із суддями актуальні питання щодо застосування цивільного законодавства при розгляді земельних спорів і зосередив увагу на особливостях розгляду цивільних справ за позовами про визначення порядку користуння земельною ділянкою громадянами, яким належить житловий будинок, споруди на праві спільної сумісної власності.
Суддя Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Ірина Шаповалова зупиниться на практичних моментах та особливостях складання виправдувальних вироків та вироків про перекваліфікацію злочинного діяння, а також на правових позиціях та практиці ЄСПЛ щодо ухвалення судами виправдувальних вироків.
Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Сергій Іванов проведе лекцію щодо проблем розмежування компетенції між адміністративними, господарськими та місцевими загальними судами.
Про застосування в роботі судів першої інстанції постанов Пленуму Верховного Суду України та Пленуму вищих спеціалізованих судів і про методику вивчення та застосування на практиці узагальнень судової практики розповість суддя Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Микола Перекопський.
Під час обговорення теми: “Провадження у цивільній справі в суді першої інстанції” суддя Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, кандидат юридичних наук Ольга Чайкіна особливу увагу приділить розгляду практики Європейського суду з прав людини щодо дотримання розумних строків.
Суддя Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, кандидат юридичних наук Ігор Чайкін розкриє важливе питання щодо критеріїв написання якісного судового рішення (своєчасність, чіткість, вмотивованість, чітка мова, доступний стиль тощо) і зупиниться на особливості розгляду спорів про стягнення кредитної заборгованості.
Суддя Апеляційного суду Дніпропетровської області, кандидат юридичних наук Андрій Мазниця значну увагу приділить проблемним питанням судового розгляду кримінального провадження в суді першої інстанції і зупинився на правових позиціях Вищого спеціалізованого суду України та Верховного Суду щодо розгляду окремих категорій справ, а також розглянув практику ЄСПЛ у справах про адміністративні правопорушення.
Питання застосування трудового законодавства при розгляді цивільних справ висвітлить Тетяна Красвітна - суддя Апеляційного суду Дніпропетровської області.
Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Ольга Панченко обговорить із суддями актуальні питання застосування дисциплінарної відповідальності суддів.
Особливості розгляду кримінальних проваджень по обвинуваченню у вчиненні кримінальних правопорушень неповнолітніми особами розгляне суддя Апеляційного суду Дніпропетровської області Ніна Коваленко.
Підготовка суддів буде проходити із застосуванням інтерактивних лекцій з демонстраціями презентацій Power Point, обговорення, надання відповідей на запитання тощо.
Також слід зазначити, що в межах цієї підготовки заплановано проведення двох тренінгів за окремими програмами.
Тренінг щодо питань психологічної адаптації до суддівської діяльності та вирішення проблем запобіганню розвитку професійного вигорання проведуть: судді Ленінського районного суду м. Дніпропетровська Дмитро Мовчан і Максим Таус; суддя Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Марина Власенко; суддя Самарського районного суду м. Дніпропетровська Галина Маймур.
Тренінг на тему: “Дотримання стандартів прав людини слідчим суддею: право на свободу та особисту недоторканність” відбудеться за підтримки проекту ПРООН “Зміцнення потенціалу офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”. У проведенні тренінгу братимуть участь судді-викладачі НШСУ з різних областей, а також працівники відділу підготовки викладачів (тренерів) НШСУ. На тренінгу слухачі отримають корисну інформацію щодо роботи слідчих суддів, зокрема про написання слідчим суддею судових рішень щодо запобіжних заходів та отримають відповіді на питання, які найчастіше виникають у слідчих суддів під час розгляду питань щодо запобіжних заходів, пов’язаних з обмеженням свободи.
Повні тексти програм підготовки суддів, в тому числі на тренінгах розміщені на веб-сайті Національної школи суддів України в розділі “Підготовка суддів”.