Наближення до стандартів Європейського Союзу
23 липня 2015 року ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук взяв участь у першому засідання підкомітету “Юстиція, свобода табезпека” Комітету асоціації між Україною та Європейським Союзом, що проходило в Міністерстві юстиції України. Під час засідання аналізувався стан реалізації Плану дій з лібералізації візового режиму, а саме – імплементація Угоди між Україною та Європейським Союзом.
Обговорення стосувалось таких тем як: запобіганняй боротьба з корупцією; верховенство права, реформа судової системи;правове співробітництво – судове співробітництво в цивільних такримінальних справах; захист персональних даних; запобігання та боротьба зорганізованою злочинністю та іншими незаконними діями; управліннякордонами, питання міграції тощо.
У ході обговорення конституційної та судової реформи було розглянуто хід виконання Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжнихправових інститутів на 2015 – 2020 роки та стан правосуддя після прийняття Закону “Про забезпечення права на справедливий суд”.
Так, ректор Микола Оніщук звернув увагу на вже реалізовані законодавчі удосконалення, спрямовані на приведення правової системи й системи правосуддя до стандартів Європейського Союзу.
Зокрема, ректор відзначив зміну порядку обрання суддів на адміністративні посади безпосередньо колективами суддів та, відповідно,усунення політичних інститутів від опосередкованої участі у формуванні керівного складу суддівської системи.
Іншим реальним кроком стало формування на конкурсній основі нового складу органів судового управління та становлення доброчесних практик у діяльності цих органів.
Особливо важливими ректор назвав законодавчі зміни у сфері модернізації суддівської освіти. У частині доступу до професії ці зміни забезпечать прихід у судову систему нової генерації суддів. Крім того, запроваджено механізми, які дозволять відійти від формального підходу до підвищення кваліфікації діючих суддів.
Микола Оніщук також підкреслив, що в нашій державі вже доволі суттєво реформовано інститут дисциплінарної відповідальності суддів.
Абсолютно новим для українського правосуддя став запроваджений інститут кваліфікаційного оцінювання судді. Таким оцінюванням, по суті, запроваджується підзвітність служителя Феміди суспільству, – наголосив ректор.
За результатами обговорення констатувалось, що такі кроки України та інтенсивна співпраця з європейськими партнерами мають принести позитивні результати. Підкреслювалось, що успішна історія цього процесу є важливою для усіх сторін