Захист прав людей з ВІЛ
30 липня 2024 року Національна школа суддів України за підтримки Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй провела круглий стіл “Захист прав людей з ВІЛ” для суддів місцевих загальних судів із метою підвищення рівня кваліфікації.
Круглий стіл розпочали вітальними виступами заступниця начальника відділу міжнародного співробітництва Національної школи суддів України Вікторія Семенюк та регіональна спеціалістка з питань ВІЛ та охорони здоров’я Стамбульського регіонального офісу ПРООН для Європи та Центральної Азії Катерина Денисова.
На початку фахової дискусії було надано можливість виступи ВІЛ-позитивними та наркозалежними особам, аби вони розповіли про проблеми та обмеження, з якими стикаються в своєму житті, маючи такий статус.
Далі робота круглого столу проходила у форматі тематичних сесій. Протягом першої сесії учасники мали змогу прослухати доповідь судді Красноармійського міськрайонного суду Донецької області Софії Данилів щодо правового аспекту проблеми вразливості людей, які живуть з ВІЛ. У фокусі уваги були питання щодо розкриття ВІЛ-статусу, механізмів вирішення проблем наркозалежності в Україні та масштабів проблеми в Східній Європі та Центральній Азії, “Закон про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни”.
Друга сесія була присвячена темі “Цивільний аспект захисту прав ВІЛ-позитивної людини”. Доповідачами виступили заступник голови Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Микола Перекопський та суддя Святошинського районного суду м. Києва Оксана Коваль. Експерти зосередили увагу на питаннях: захисту цивільних прав ВІЛ-позитивної людини; захисту приватного життя, зокрема конфіденційність про стан здоров’я, діагноз; права на шлюб ВІЛ-позитивної людини (стану реалізації цього права на сьогодення); усиновлення ВІЛ-позитивною людиною; дискримінації ВІЛ-позитивної людини в трудових правовідносинах; відшкодування шкоди внаслідок зараження, зокрема межі розмежування між правом на відшкодування та зловживанням на право.
Предметом обговорення третьої сесії стала інфографіка розгляду судами України категорії справ за статтями 130, 133, 309 Кримінального кодексу України. Доповідачем цієї частини фахового обговорення стала суддя Буського районного суду Львівської області Ганна Шендрікова. У межах сесії відбулася дискусія з теми “Наркозалежна людина – це злочинець чи особа зі специфічною хворобою. ВІЛ-позитивна людина є завжди потенційним злочинцем в розумінні КК України”. Зокрема, були розглянуті: види наркотичних засобів, розмір наркотичних засобів, який необхідний для кваліфікації дій особи як кримінальний проступок; види покарань за кримінальні правопорушення за ст.ст. 130, 133, 309 КК України; порядок відбуття покарань та призначення покарання без відбуття покарання; заміна покарання на реабілітацію; апробаційні програми для засуджених – право на нове життя чи уникнення відповідальності за вчинене.
Після кожної тематичної сесії проводилася модерована дискусія з метою обговорення запитань від суддів-учасників круглого столу.