Захист права власності у світлі практики Європейського суду: підготовка тренерів для адміністративних суддів
7–8 вересня 2016 року в місті Києві Національна школа суддів України спільно з Координатором проектів ОБСЄ в Україні за участі Верховного Суду України та Вищого адміністративного суду України за фінансової підтримки уряду Канади в межах проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя” проводить тренінг для тренерів (ТоТ) навчального курсу “Захист права власності в світлі статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини” для суддів адміністративної юрисдикції.
Проректор з науково–дослідної роботи, професор Наталія Шукліна наголосила, що Національна школа суддів України особливу увагу надає зміцненню тренерського корпусу та зауважила, що з ініціативи ректора 2016 рік є “роком тренерів”, і Національна школа суддів України формує пул викладачів (тренерів і фасилітаторів), здатних відповідати сучасним викликам. Усі курси, які викладаються в Національній школі суддів України, розробляються на основі Концепції національних стандартів суддівської освіти, з урахуванням сучасних інтерактивних методик навчання дорослої високо фахової аудиторії.
Начальник відділу науково–методичного забезпечення підготовки суддівського корпусу, керівник групи розробників цього навчального курсу Тетяна Фулей наголосила, що навчальні курси із застосування ЄКПЛ та практики ЄСПЛ при здійсненні правосуддя мають деякі особливості в підходах до їх розробки. Однією з особливостей тренінгу “Захист права власності в світлі статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини” є самостійне опрацювання майбутніми учасниками тренінгу 7 рішень ЄСПЛ: “Сук проти України”, “Сєрков проти України”, “Інтерсплав проти України”, “Україна-Тюмень” проти України”, “Рисовський проти України”, “Серявін та інші проти України”, “East/West Alliance Limited” проти України”. З метою сприяння єдності судової практики теоретична частина змістовного наповнення навчального курсу (міні–лекції з презентаціями Power Point, запитання для експрес–опитування) є спільними для тренінгів для всіх трьох юрисдикцій – адміністративної, господарської та цивільної.
Основною метою тренінгу для тренерів (ТоТ) є підготовка викладачів розробленого курсу, що передбачає розуміння ними логіки, структури та перебігу курсу, оволодіння методикою його викладання, формування в майбутніх викладачів цілісного бачення викладання цього курсу.
Навчальний курс “Захист права власності у світлі статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини” розроблений і апробований у формі одноденного тренінгу для кожної із спеціалізацій – цивільної, адміністративної та господарської.
У ході 2–денного тренінгу для тренерів (ТоТ) викладачі зможуть пройти, як учасники, усі модулі 1–денного курсу (у формі тренінгу) “Захист права власності в світлі статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини”, а також оволодіти методикою викладання цього курсу.
Тетяна Фулей окреслила хід роботи ТоТ, ознайомила учасників та учасниць з програми ТоТ та навчального курсу, роздавальними матеріалами, розкрила методику викладання індивідуальних і практичних завдань для роботи в малих групах.
Тренерами та фасилітаторами для проведення ТоТ залучені судді, які є розробниками курсу – Валентина Юрченко, Сергій Уханенко, Роксолана Качур, Віталій Брагар.
Відповіді та коментарі на запитання учасників та учасниць ТоТ надають експерти проекту – Олексій Гоцул, юрист Секретеріату Європейського суду з прав людини, Ірина Кушнір, начальник управління з питань підготовки конституційних подань та дотримання прав на доступ до публічної інформації Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Методологією навчального курсу передбачено виконання індивідуального завдання учасниками та учасницями у формі тестування за рішеннями ЄСПЛ, які зазначені для самостійного опрацювання до тренінгу з подальшим обговоренням; міні–лекція з використанням презентації Power Point; виконання практичних завдань під час роботи в малих групах з використанням кейс–методів; проведення тестування за результати тренінгу з подальшим обговоренням; обмін досвідом щодо застосування Конвенції та практики ЄСПЛ, позитивної та негативної практики використання рішень ЄСПЛ національними судами шляхом мозкового штурму; демонстрація пошуку інформації щодо рішень та ухвал ЄСПЛ на Інтернет ресурсах.
Розробка цього навчального курсу передбачала три робочі зустрічі його розробників (у містах Кам’янець-Подільському, Львові та Києві, участь розробників у міжнародної конференції “Право власності: європейський досвід та українські реалії”, яка відбувалася у Верховному Суді України, три апробації курсу для кожної із спеціалізацій, нараду з тренерами за результатами апробацій курс та нараду тренерів і розробників щодо тренінгу для тренерів.
Проведення подібних тренінгів для тренерів (ТоТ) з навчального курсу для суддів цивільної та господарської спеціалізацій заплановано відповідно в жовтні та листопаді 2016 року.