Захист права власності – від наукового пошуку до єдності судової практики
22 вересня 2016 року проректор Національної школи суддів України Володимир Мазурок узяв участь в роботі міжнародної науково–практичної конференції "Захист права власності українського народу: вітчизняні реалії та зарубіжний досвід для України". Мета конференції – обговорення проблематики захисту права власності Українського народу на землю, природні ресурси, об’єкти культурної спадщини. Основне завдання, яке поставили перед собою учасники заходу – сформулювати пропозицій щодо удосконалення законодавчого регулювання та підвищення ефективності судового захисту права власності Українського народу.
Робота конференції була зосереджена навколо таких тем:
- поняття, види, правова охорона та захист об’єктів права власності Українського народу;
- конституційно-правовий механізм здійснення прав власника від імені народу;
- проблеми збереження та використання природних ресурсів як об’єктів права власності народу;
- правова охорона об’єктів культурної спадщини в Україні;
- проблемні питання відповідальність за порушення права власності Українського народу.
Окрема фахова дискусія відбулася навколо проблемних питань здійснення органами прокуратури повноважень щодо захисту права власності Українського народу, судового захисту цього права, існуючої судової практики.
Суддівська освіта в Україні працює на випередження та нині вже активно впроваджує наукові напрацювання з цієї тематики у практику.
Так, Національна школа суддів України за фінансової підтримки уряду Канади в рамках проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя” спільно з Координатором проектів ОБСЄ в Україні, Верховним Судом України та Вищим адміністративним судом України розробила навчальний курсу “Захист права власності у світлі статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини”. Курс розроблений для суддів цивільної, господарської та адміністративної спеціалізацій. Цей фактор на думку авторського колективу буде сприяти єдності судової практики щодо розуміння підходів ЄСПЛ до захисту права на мирне володіння майном.