Законодавче регулювання розгляду справ про воєнні злочини
23 грудня 2022 року Національна школа суддів України провела для суддів місцевих загальних та апеляційних судів семінар “Застосування норм міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права у кримінальних провадженнях щодо воєнних та військових злочинів”.
Захід організовано та проведено Львівським регіональним відділенням Національної школи суддів України у співпраці з Громадською організацією “Всеукраїнська асоціація жінок-суддів”, Представництвом проєкту “Місцеве самоврядування та верховенство права в Україні” та Представництвом в Україні Фонду Академія Фольке Бернадотта.
Відкриваючи семінар, директорка Львівського регіонального відділення Оксана Польна привітала учасників та подякувала партнерам за ініціативу проведення серії заходів для суддів на анонсовану тему, оскільки сьогодні ні в кого не виникає сумнівів щодо актуальності питань, що виносяться на обговорення суддівської спільноти.
Суддя Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді, президентка ГО “Всеукраїнська асоціація жінок-суддів” Надія Стефанів зазначила, що захід на таку тему проводиться вперше та подякувала Національній школі суддів України за можливість поглиблення знань суддів щодо застосування норм національного законодавства та міжнародного гуманітарного права при розгляді справ про воєнні злочини. Проведенню заходу передувала довга та кропітка робота ГО “Всеукраїнська асоціація жінок-суддів” та Представництва проєкту “Місцеве самоврядування та верховенство права в Україні”, результатом якої є два курси для суддів на однойменну тему, що пройшли попередню апробацію.
До проведення семінару також було запрошено суддю Одеського апеляційного суду у відставці, кандидатку юридичних наук Альбіну Кадегроб.
Судді-учасники разом із викладачами-тренерами опрацьовували застосування норм міжнародного гуманітарного права та міжнародного кримінального права у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених під час збройної воєнної агресії рф в Україні та проаналізували судову практику в цій категорії справ; здійснили аналіз взаємозв’язку міжнародних та національних норм у контексті їх застосування при ухваленні судових рішень у кримінальних провадженнях щодо військових та воєнних злочинів. В окрему групу було винесено процесуальні питання судового розгляду та забезпечення дотримання прав ветеранів/учасників бойових дій.
На завершення семінару слухачам було запропоновано виконати практичне завдання та проведено експрес-опитування.