Запуск курсу HELP з питань протидії насильству щодо жінок та домашньому насильству
8 жовтня 2024 року відбулася презентація онлайн-курсу на навчальній платформі Ради Європи HELP “Протидія насильству стосовно жінок та домашньому насильству” для суддів, прокурорів та адвокатів у межах проєкту РЄ “Боротьба з насильством стосовно жінок в Україні – Етап ІІ” (COVAW-II). Даний освітній курс організований проєктом Ради Європи “HELP (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України, в тому числі під час війни” у співпраці з національними партнерами – Національною школою суддів України, Тренінговим центром прокурорів України та Національною асоціацією адвокатів України.
Під час презентації курсу з вітальними словами виступили національна координаторка проєкту Ради Європи COVAW-II Валерія Ткаченко, заступниця начальника відділу підготовки викладачів (тренерів) Національної школи суддів України Тамара Закревська, суддя Верховного суду Наталія Марчук та директорка Тренінгового центру прокурорів України Олеся Отраднова.
Основною метою заходу була презентація національного курсу, платформи HELP та її адаптація до умов воєнного часу в Україні. Керівниця проєкту РЄ “HELP (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України, в тому числі під час війни” Ольга Костенко розповіла про ключові завдання платформи Ради Європи HELP та нові можливості для правників, а національні експерти (тьютори HELP) – Тетяна Шевиріна, Олег Рикун та Наталія Бухта представили сам онлайн-курс “Протидія насильству стосовно жінок та домашньому насильству”, який створено з урахуванням національного контексту України.
Навчальний курс досліджує протидію насильству щодо жінок та домашньому насильству в контексті статті 3 та 8 Європейської конвенції з прав людини та практики Суду, а також вивчає відповідне правове регулювання на світовому та національному рівнях. Запропонована тема охоплює такі сфери, як порушення гарантій статей 3 та 8 ЄКПЛ у процесуальному аспекті; позитивні зобов’язання держави щодо розслідування повідомлень про випадки насильства щодо жінок, домашнього насильства та запровадження ефективних законодавчих механізмів з метою попередження цих злочинів, включаючи порівняльний аналіз взятих Україною на себе міжнародних зобов’язань в частині протидії насильству щодо жінок та домашньому насильству і внесених у зв’язку із цим змін до національного законодавства; національні механізми захисту від домашнього насильства.
Під час проходження національного курсу учасники матимуть можливість поглибити свої теоретичні знання законодавства, що регулює питання протидії насильству щодо жінок та домашньому насильству, а саме: його поняття і види; сферу застосування; переваги та способи захисту у цивільному і кримінальному судочинстві, особливості провадження та захисту у справах про адміністративні правопорушення; питання компенсації; роль громадських і міжнародних неурядових організацій у боротьбі з проявами насильства щодо жінок та домашнього насильства; вивчити відповідну практику та підходи ЄСПЛ до розуміння домашнього насильства як неналежного поводження в світлі положень статті 3 Європейської конвенції з прав людини та національну судову практику; оволодіти навичками кваліфікації дій, що підпадають під ознаки гендерно зумовленого насильства.
Окрему увагу під час проходження курсу буде приділено міжнародним зобов’язанням України в частині запровадження ефективних механізмів протидії насильству щодо жінок та домашньому насильству крізь призму змін до національного законодавства та аналізу відповідних звітів міжнародних структур.
Учасники та учасниці курсу також мають можливість поглибити свої теоретичні знання в частині розуміння підходів Європейського суду з прав людини до тлумачення положень Конвенції на прикладі статті 6 та оволодіти навичками застосування “теста Енгеля” як критерія для застосування гарантій статті 6 при розгляді національними судами справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 173-2 КУпАП.
Кожний навчальний модуль курсу передбачає певну форму оцінювання успішності, серед яких обговорення на форумі, тестування та/або виконання ситуативної вправи.
За результатами успішного проходження дистанційного курсу, всі учасники отримають Сертифікати програми Ради Європи HELP, Національної школи суддів України та Тренінгового центру прокурорів України.