Зміцнення інституційної спроможності Національної школи суддів України
19 вересня 2014 року в Національній школі суддів України відбулася робоча зустріч ректора Миколи Оніщука із Директором з прав людини Генерального Директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Крістосом Джакомопулосом.
У зустрічі взяли участь Голова офісу Ради Європи в Україні Владімір Рістовскі, менеджер проекту Ради Європи “Посилення незалежності, ефективності та професіоналізму судової влади в Україні” Андрій Кавакін, проректори Національної школи суддів України Наталія Шукліна, Володимир Мазурок та Анатолій Костенко.
Метою зустрічі було обговорення реформи юстиціарної сфери та, зокрема, питання нещодавно запропонованих законодавчих змін щодо зміцнення інституційної спроможності Національної школи суддів України.
Під час зустрічі ректор повідомив про новели законопроекту “Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, який був розроблений громадськими експертами в рамках Реанімаційного пакету реформ за участю та модерування Міністерства юстиції України. Зокрема, у документі відображені підходи та бачення Національної школи суддів України щодо збільшення терміну підготовки кандидатів на посаду судді, зосередження такої підготовки безпосередньо в Національній школі суддів України, діяльністю якої має опікуватися Рада суддів України.
Микола Оніщук також поінформував високих гостей про інституційну розбудову Національної школи суддів України та заходи, які вживає керівництво Школи для її зміцнення, покращення системи суддівської освіти, її переходу до дистанційних форм та запровадження нових, заснованих на передачі навичок, методик викладання, включаючи психологічну підготовку суддів. Ректор зазначив, що наразі вдалося досягти розуміння в суддівському середовищі вагомості ролі та місця суддівської освіти у становленні справедливого правосуддя. Водночас, допомога європейської та світової спільноти, зокрема запозичення передового досвіду є вкрай необхідними для формування належного рівня суддівської освіти та реформування судової системи. Ректор відзначив, що з боку міжнародних організацій є розуміння того, що професіоналізм судді та суддівська освіта є одним із ключових елементів для якісних перетворень правосуддя в Україні.
У свою чергу Директор Генерального департаменту прав людини РЄ зазначив, що нажаль у силу соціально-політичної ситуації, проведення судової реформи в Україні не є пріоритетним. Водночас, Крістос Джакомопулос підкреслив, що Рада Європи, як і раніше, готова надавати Україні посильну допомогу на її шляху до європейської інтеграції та в реформуванні судової системи. Крістос Джакомопулос також висловив сподівання, що вдосконалення системи підготовки суддів позитивно відобразиться на підвищенні ефективності українського правосуддя.
На завершення зустрічі її учасники домовилися про продовження співпраці в питаннях реформ юстиціарної сфери в Україні та побудови професійного, незалежного та справедливого вітчизняного правосуддя.