Національна школа суддів України

Етичні дилеми в роботі судді

29 квітня 2024 року Національна школа суддів України провела у місті Ужгороді  семінар для суддів місцевих загальних судів “Здійснення правосуддя під час війни та після неї: нові виклики суспільного сприйняття та етичні дилеми”.

Вітальною промовою захід відкрила голова Закарпатського апеляційного суду Ганна Фазикош, яка привітала суддів та наголосила на актуальності вказаної тематики. Очільниця суду зазначила, що суспільна довіра та повага до судової влади є гарантіями ефективності системи правосуддя, тому суддям слід усвідомлювати професійну відповідальність не лише за правильне застосування норм матеріального й процесуального права, а й за свої етичні переконання.

Директорка Львівського регіонального відділення Оксана Польна наголосила на багаторічній співпраці із Закарпатським апеляційним судом та подякувала за надану можливість вкотре зустрітися у стінах суду для обговорення питань семінару, зазначивши, що такий захід вже вдруге проводиться Львівським регіональним відділенням Національної школи суддів України спільно та за фінансової підтримки Консультативної місії Європейського Союзу в Україні (далі – КМЄС).

Семінар розпочався із лекції радника і тренера КМЄС з питань належного врядування Барта Шефферса на темуЩо таке етичні дилеми в суді? Як виникають етичні дилеми?”, під час якої учасникам було запропоновано розглянути різні кейси, конкретні ситуації, обговорення яких допомагає розібрати суть проблеми, знайти можливі рішення або обрати найкращий їх варіант. Під час обміну думками судді активно дискутували, адже подібні випадки часто зустрічаються на практиці та мають свої особливості.

Суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді та голова комітету з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції і врегулювання конфлікту інтересів Ради суддів України Єгор Краснов презентував аудиторії напрацювання робочої групи Ради суддів України з оновлення Кодексу суддівської етики та закликав учасників активно обговорити запропоновані зміни.

До цікавих дискусій долучилася член Вищої ради правосуддя та суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Інна Плахтій, яка спілкувалася з учасниками про дисциплінарну відповідальність суддів за порушення норм суддівської етики та проаналізувала  дисциплінарні провадження, які розглядалися Вищою радою правосуддя.

За підсумками семінару кожен учасник отримав Сертифікат Національної школи суддів України.