Національна школа суддів України

Право людини на мир

2 липня 2024 року Національна школа суддів України провела всеукраїнський семінар для суддів місцевих загальних та апеляційних судів “Основні принципи захисту прав людини у сфері біомедицини”.

Захід відкрила директорка Львівського регіонального відділення Оксана Польна, яка зазначила, що семінар організовано та проведено до Дня Конституції України Львівським регіональним відділенням Національної школи суддів України спільно з кафедрою медичного права Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького. До викладацького складу залучено різних науковців задля ширшого огляду питання захисту прав людини у сфері біомедицини аби допомогти суддям отримати нові знання та більш детально ознайомитися із положеннями Конвенції Ов’єдо, яка закликає держави захищати гідність і тотожність всіх людей та гарантувати кожній особі – без дискримінації – повагу до її недоторканості та інших прав і основних свобод щодо застосування біології та медицини.

Модератор заходу Ірина Сенюта, доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри медичного права Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, привітала учасників семінару, представила викладачів та коротко розповіла про монографію щодо ратифікації Конвенції про захист прав і гідності людини щодо застосування біології та медицини: Конвенції про права людини та біомедицину в Україні та подальшої імплементації її положень у національне законодавство. Конвенція Ов’єдо закладає професійні стандарти у сфері охорони здоров’я. 

Навчання розпочалося із виступу Наталії Оніщенко, доктора юридичних наук, професора, академіка НАПрН України, заступника директора з наукової роботи Інституту держави і права ім. В. М. Корецького НАН України та завідувачки Центру правових проблем гендерної політики Інституту держави і права ім. В. М. Корецького НАН України на тему “Право людини на мир як гарантія права на життя і здоров’я”.

Продовжила семінар Ірина Сенюта, яка презентувала слухацькій аудиторії тему особистих немайнових прав у сфері охорони здоров’я: міжнародні стандарти, нормативні контроверзії, колізії судової практики.

Про роль судової практики в реалізації репродуктивних прав у сфері допоміжної репродукції розповіла Наталія Квіт, доктор юридичних наук, професор, професор кафедри цивільного права та процесу Львівського національного університету імені Івана Франка.

Судді мали можливість проаналізувати судову практику, вирішуючи практичне завдання.

До цікавих дискусій долучився Роман Майданик, доктор юридичних наук, професор, академік НАПрН України, професор кафедри цивільного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, який обговорив із суддями питання трансплантації анатомічних матеріалів людини: оборот і захист прав.

Наприкінці семінару слухачі обмінялися своїми думками, обговорили актуальні питання з викладачами, поділилися враженнями та побажаннями щодо якості та корисності проведення заходу.

За підсумками семінару кожен учасник отримав Сертифікат Національної школи суддів України.