Правосуддя без обмежень: як суди адаптуються до викликів війни

15 січня 2025 року Національна школа суддів України провела семінар  “Доступ до правосуддя під час війни” для працівників апаратів місцевих та апеляційних судів. Навчальний захід викликав велику зацікавленість у слухацької авдиторії, адже до семінару долучилися понад 270 осіб.

Метою навчального заходу було поглибити знання щодо актуальних питань, пов’язаних із доступністю правосуддя для вразливих груп населення,   та покращити навички спілкування із людьми з інвалідністю, учасниками бойових дій, жертвами насильства (СНПК, домашнього, гендерно зумовленого насильства), внутрішньо переміщеними особами.

Навчання провели суддя Ржищевського міського суду Київської області, голова Комітету Ради суддів України з питань співпраці зі ЗМІ, державними та недержавними органами та організаціями, доктор філософії у галузі права Андрій Потапенко, суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Анна Мостецька, адвокатка, аналітикиня аналітичного центру громадської організації “Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем” Лілія Олійник та головна спеціаліста відділу забезпечення діяльності, інформаційно-аналітичної роботи та міжнародного співробітництва центрального органу управління Служби судової охорони, капітан Служби судової охорони Катерина Григоренко.

Під час свого виступу Катерина Григоренко розповіла про правовий статус людей з інвалідністю, їх особливий етикет, надала поради щодо належної комунікації з людьми, які мають вади слуху, зору, мовлення, розумові вади та з людьми, що користуються колісним кріслом тощо.

Лілія Олійник присвятила свою доповідь темі сексуального та гендерно зумовленого насильства, сексуальному насильству пов’язаному з конфліктом (СНПК). Розповіла про особливості холістичного підходу в роботі із постраждалими від насильства та важливості комплексної допомоги в контексті потерпілоорієнтованості.

Про підтримку вразливих учасників кримінального провадження під час судового розгляду поінформував Андрій Потапенко. Крім того, викладач зосередив свою увагу на “Протоколі для судів по роботі з вразливими потерпілими і свідками”, схваленому рішенням Ради суддів України № 38 від 11 листопада 2024 року.

Насамкінець Анна Мостецька розповіла слухачам про права і свободи внутрішньо переміщених осіб та їх інтеграцію  у колектив суду в умовах воєнного стану.