Судова освіта 2.0: аналітика злочинів війни в навчальних програмах суддів
15 квітня 2025 року відбулася робоча зустріч проректорки Наталії Шукліної з радницями Асоціації правників України (АПУ) Інною Ліньовою та Катериною Пищик, а також експерткою проєкту “Моніторинг судових проваджень та аналіз судових рішень у справах про воєнні злочини” Зоєю Загиней-Заболотенко.
З огляду на повномасштабну війну та зростання кількості судових справ про воєнні злочини, які розглядаються українськими судами, учасники зустрічі зосередилися на пошуку шляхів інтеграції актуальних аналітичних матеріалів у систему підготовки суддів, яка сьогодні має адаптуватися до нових викликів.
У центрі уваги – питання використання результатів моніторингу та аналізу судових рішень, зокрема за статтею 438 Кримінального кодексу України (воєнні злочини), у навчальних заходах Школи. Йдеться про такі аспекти, як розгляд справ “in absentia”, призначення покарання, сексуальне насильство в умовах збройного конфлікту, участь вразливих осіб у кримінальних провадженнях тощо.
За словами представниць АПУ, формат аналітичних висновків було оновлено для більшої практичної користі у навчанні суддівського корпусу. Його зміст уже зараз дозволяє зробити підготовку суддів більш прикладною та чутливою до реалій сучасної війни.
Сторони домовилися про координацію зусиль, включення аналітичних напрацювань у програми Школи, а також про потенційні формати спільних заходів.
Окремо обговорено дві важливі ініціативи. Участь АПУ в розробці й організації тренінгу для тренерів щодо розгляду справ про воєнні злочини та проведення у травні вебінару за участю виконавчого директора Міжнародної асоціації юристів Марка Елліса. Темою заняття буде використання інструменту документування злочинів “EyeWitness to Atrocities”, який вже впроваджується у міжнародній практиці.
З боку НШСУ у зустрічі також взяли участь Єлизавета Ковтюк, Юлія Найденко та Вікторія Семенюк.