Викривач корупції: хто він і чому його потрібно захищати?
27 березня 2025 року Національна школа суддів України провела вебінар для суддів місцевих судів та помічників суддів місцевих і апеляційних судів “Процесуальний статус викривача в судовому провадженні. Рішення Європейського суду з прав людини у справах, що стосуються викривачів”.
Викладачі вебінару – судді Ольга Гіда, Оксана Царевич та Тетяна Фортуна детально розглянули зі слухачами поняття та правовий статус викривача в контексті національного законодавства та міжнародної практики, зокрема рішень Європейського суду з прав людини. Вони акцентували увагу на важливості захисту викривачів як ключових осіб, які сприяють боротьбі з корупцією, а також розглянули особливості судового процесу у справах за участю викривачів. Окремо порушили питання соціального статусу викривачів та їх ролі в демократичному суспільстві.
Учасники вебінару взяли участь в онлайн-опитуванні та обговоренні відеоролика, що висвітлював роль викривачів у демократичному суспільстві. Обговорення підкреслило важливість не лише правового, а й соціального захисту осіб, які наражаються на ризик через свою діяльність, спрямовану на розкриття корупційних злочинів.
Навчання поглибило знання суддів щодо правового та соціального статусу викривачів корупції, гарантій захисту їхніх прав та інтересів, тлумачення законодавства, оцінки доказів та врахування соціального контексту в справах про викривачів.
Відгуки слухачів
Дмитро Пацко, голова Гощанського районного суду Рівненської області: “Дякую викладачам за змістовний і цікавий вебінар, а працівникам Дніпровського регіонального відділення НШСУ – за гарну організацію навчання”.
Юрій Гречко, суддя Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області: “Тема вебінару важлива і потребує окремого детального обговорення. Все організовано на високому рівні. Було дуже цікаво!”
Сергій Ступак, суддя Дзержинського районного суду м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область: “Тематика заходу актуальна для всіх суддів. Лекції та презентації викладачів добре підготовлені з використанням сучасних методів навчання”.