Як суспільні очікування впливають на етичні стандарти суддів
17 лютого 2025 року Національна школа суддів України спільно з Консультативною місією Європейського Союзу в Львівському регіональному відділенні організувала семінар, присвячений суддівській етиці, професійній відповідальності та суспільному сприйняттю правосуддя.
Сучасний світ ставить перед суддями не лише професійні, а й моральні виклики, адже суспільні очікування щодо незалежності, неупередженості та доброчесності правосуддя постійно зростають. На семінарі зосередили увагу на розгляді етичних дилем, викликів суспільного сприйняття правосуддя та шляхів оновлення Кодексу суддівської етики, – зазначила директорка Львівського регіонального відділення Оксана Польна.
Радник КМЄС з питань верховенства права Маркус Ролофс пояснив, як виникають етичні дилеми у діяльності суддів, як ухвалювати рішення в складних ситуаціях та запобігати потенційним загрозам неупередженості правосуддя. На практичних кейсах судді мали можливість обговорити фактори, що можуть впливати на їхні рішення, а також підходи до вирішення морально неоднозначних дилем.
Суддя Верховного Суду, керівник робочої групи Ради суддів України з оновлення Кодексу суддівської етики Єгор Краснов розповів слухачам про основні зміни, що пропонуються до Кодексу. Особливу увагу було приділено прозорості діяльності суддів, врегулюванню конфлікту інтересів та правилам поведінки в публічному просторі.
Членкиня Вищої ради правосуддя Інна Плахтій представила аналіз дисциплінарної практики щодо суддів, акцентуючи увагу на найбільш поширених порушеннях та механізмах їх запобігання. Обговорювались також межі допустимої поведінки суддів поза межами виконання службових обов’язків.
Суддя Конституційного Суду України Петро Філюк розповів про важливість суддівської незалежності та рівновагу між професійною етикою і суспільними очікуваннями.
Учасники дискутували про те, як підвищити рівень довіри громадян до судової влади через дотримання високих етичних стандартів.
Захід став платформою для обговорення суспільного сприйняття судової влади та шляхів зміцнення її авторитету. Напрацьовані підходи та отримані знання сприятимуть формуванню єдиних стандартів суддівської етики.