20 - 21 березня 2025 р. Програма періодичного навчання суддів з метою підвищення рівня їхньої кваліфікації “Модель судового процесу над воєнними злочинами з елементами СНПК”

ЗАТВЕРДЖУЮ

В. о. Ректора

Національної школи  суддів країни

Наталія ШУКЛІНА

14” березня  2025 р.



Програма

періодичного навчання суддів з метою підвищення рівня їхньої кваліфікації 

“Модель судового процесу над воєнними злочинами з елементами СНПК”

у співпраці  та за підтримки  Global Rights Compliance

(у програмі Zoom)

( 16 академічних годин)

 

20 - 21 березня 2025 року

 

20 березня 2025 року – четвер

Моделювання судового засідання. День 1

 

08.30-09.00

Реєстрація.

 

09.30-10.00

Відкриття.

Лілія КАРАБАК – заступник начальника (директора) відділу  “Тестологічний центр”, суддя Шевченківського районного суду міста Запоріжжя у відставці

Євген МАРТИНОВ – голова Шевченківського районного суду міста Києва

Наталі Джейн ТЕЙЛОР - заступник голови ISF в Україні, Посольство Великобританії в Україні

 

Фасилітатор: Wayne Darren Jordash

 

10.30-10.45














10.45-12.30


Прокурор зачитує обвинувальний акт, а суддя представляє справу.

Оскільки цей імітаційний судовий процес має на меті дотримання послідовності справжнього кримінального процесу, день 1 розпочнеться з обвинувального акту. Один прокурор з команди 1 (команда, яка розпочне вправу зі показаннями потерпілих нижче) зачитає скорочений обвинувальний акт для суду протягом 10 хвилин.

Суддя безпосередньо ставить запитання потерпілому з метою з'ясування відомостей про особу потерпілого, чи отримав потерпілий пам'ятку про права та обов'язки потерпілого, чи зрозумілі вони йому, за необхідності роз'яснює їх, а також попереджає його про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивих показань. (ч. 1 ст. 23 КПК) протягом 5 хв.

Суддя передає потім слово прокурорам та адвокатам, щоб вони могли розпочати допит.

 

Вправа: Вправа: показання потерпілого - Команда 1.

 

КЛЮЧОВІ УЧАСНИКИ

  • Потерпілий: Двоє рольових гравців візьмуть участь у дводенному процесі, змінюючи один одного та надаючи показання у відповідь на те, як учасники проводять прямий та перехресний допит. Протокол допиту потерпілого, наданий як частина матеріалів інсценованої справи, стане вихідним документом, на основі якого прокурори плануватимуть свій допит. Потерпілий також ділитиметься своїми відгуками з адвокатами після кожного "раунду".
  • Прокурори: Кожен прокурор проводить безпосередній допит потерпілого, пам'ятаючи про те, що йому необхідно з'ясувати, щоб довести свою позицію в суді. Прокурори повинні проводити допит потерпілого таким чином, щоб вести потерпілого через чутливі питання і намагатися подолати будь-які прогалини у показаннях потерпілого.
  • Адвокати захисту: Так само кожен адвокат захисту матиме можливість провести перехресний допит потерпілого з метою послабити або спростувати версію обвинувачення. Адвокати також повинні продемонструвати вміння ставити тем і використовувати всі матеріали справи (наприклад), судово-медичну експертизу.
  • Адвокат потерпілого: Адвокат потерпілого уважно вислухає прямий і перехресний допит, щоб визначити, чи повинен він втрутитися для захисту прав потерпілого і безпеки його психо-емоційного стану. Адвокат потерпілого турбується не про результат кримінального переслідування, а про захист прав свого клієнта під час кримінального провадження. Адвокат потерпілого може брати участь у допиті, якщо цього вимагає лінія допиту.
  • Суддя: Суддя матиме можливість ставити запитання на власний розсуд під час допиту потерпілого кожним прокурором/адвокатом, а також виносити рішення щодо будь-яких заперечень, висловлених під час виконання вправи
  • Спостерігачі та експерти: Вони спостерігатимуть за ходом судового процесу та надаватимуть додаткові коментарі після того, як адвокати матимуть змогу взяти участь у ньому. У сесіях зворотного зв'язку також братимуть участь національні експерти з кримінального процесу (Бабіков Олександр Петрович, Бабікова Олена Сергіївна, Федоренко Ігор Люсикович), судово-медична експертка (Міщенко Світлана Анатоліївна) та спеціаліст з психології (Маслюк Андрій Миколайович).

 

Сім прокурорів і чотири адвокати будуть розділені на шість команд. Кожна команда складатиметься з одного прокурора (окрім першої команди, де їх буде двоє) та одного адвоката захисту. Перша команда складатиметься з двох прокурорів, оскільки вони також представлятимуть обвинувальний акт. Чотири адвокати захисту матимуть можливість двічі взяти участь у дводенному інсценованому судовому процесі. Прокурори та адвокати захисту по черзі допитуватимуть потерпілого у формі прямого або перехресного допиту (кожний допит тривалістю 30 хвилин). Прокурори та адвокати готують свої запитання заздалегідь на основі матеріалів справи.

Після допиту та перехресного допиту потерпілому та фасилітаторам буде запропоновано поділитися своїми враженнями з учасниками. Потім настає черга другої команди продовжувати допит потерпілого з того місця, на якому перша команда зупинилася. Таким чином, імітується продовження допиту потерпілого кожною командою так, ніби він відбувається під час судового розгляду безперервно. Відтак, очікується, що прокурори та адвокати, які спостерігатимуть за своїми колегами, будуть уважними протягом всієї вправи і вестимуть нотатки, щоб переконатися, що їхні запитання не були задані і не втратили актуальність. Після того як у другої команди закінчиться час, їм так само буде надано зворотній зв’язок, після чого наступає черга третьої команди.

Двоє осіб, що грають роль потерпілих, будуть готові відповідати на передбачувані лінії допиту, щоб надати прокурорам та адвокатам можливість перевірити свої навички та впоратися зі складними ситуаціями.

Наприкінці двох днів усім спостерігачам та експертам, які не мали такої можливості, буде запропоновано надати свої відгуки кожному учаснику. Також буде перелік можливих тем/питань, які фасилітатори зможуть використати для підготовки прямого та перехресного допиту на випадок, якщо учасники не знають, про що запитати потерпілого.

Крім того, на основі запитань і закладених організаторами пасток-тестів фасилітатори надають зворотний зв'язок і відкривають дискусію щодо конкретних навчальних моментів, пов'язаних з процесуальним та матеріальним правом.

 

12.30-13.30

Перерва


13.30-15.00

Показання потерпілих - Команда 2.

 

Друга команда (прокурор і адвокат) проводять прямий і перехресний допит потерпілого. Друга команда продовжує допит з того місця, на якому зупинилася перша команда, щоб уникнути повторень і переконатися, що учасники слухають своїх колег:

  • 30 хвилин - прямий допит прокурора
  • 30 хвилин - перехресний допит захисту
  • 15 хвилин - запитання адвоката потерпілого/судді


Фасилітатори надаватимуть зворотній зв'язок і будуть відкриті для обговорення саме захисних заходів і того, як учасники реагують на цю конкретну пастку/тест.

  • 15 хвилин - зворотній зв’язок від фасилітатора та експертів

 

 

15.00-15.15

Перерва


15.15-17.00

Показання потерпілих - Команда 3.

 

Третя команда (прокурор і адвокат) проводять прямий і перехресний допит потерпілого.

 

17.00-17.10

Закінчення вправи.  Підведення підсумків.


 

 

21 березня 2025 року – п’ятниця

Моделювання судового засідання. День 2

 

08.30-09.00

Реєстрація.

 

09.00-09.15

Вступне слово.

 

09.15-11.00

Поновлення показань потерпілого - Команда 4.

 

Це практичне завдання є продовженням роботи, розпочатої у другій половині Дня 1.

Прокурори та адвокати, які не брали участі впродовж першого дня, допитуватимуть потерпілого (прямий допит або перехресний допит), адвокат потерпілого може взяти участь у допиті, якщо він вирішить це зробити. Суддя також зможе поставити запита.


11.00-11.15

Перерва

 

11.15-13.00

Поновлення показань потерпілого - Команда 5.

 

П’ята команда (прокурори та адвокат) проводять прямий та перехресний допит потерпілого.


13.00-14.00

Перерва

 

14.00-15.45

Поновлення показань потерпілого - Команда 6.

 

Шоста і остання команда (прокурор і адвокат) проводять прямий і перехресний допит потерпілого.


15.45-16.00

Перерва

 

16.00-16.45

Підсумки вправи з показаннями потерпілих: висновки та рекомендації.

Фасилітатор(и): Wayne Darren Jordash та Ingrid Anne Elliott


Фасилітатори нададуть огляд та підсумок ключових уроків, отриманих під час вправи.

Після цього фасилітатори нададуть слово для зворотного зв'язку спостерігачам, експертам та учасникам щодо того, як вони оцінили власну роботу та роботу своїх колег; з якими викликами вони зіткнулися; як вони намагалися їх подолати; що, на їхню думку, їм вдалося зробити добре; що вони могли би покращити у своїй практиці?


16.45-17.00

Заключні слова інсценованого судового процесу.

Підведення підсумків.