Науково-дослідницька та методична діяльність
Відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» одним із пріоритетних напрямів діяльності Національної школи суддів України є науково-дослідна робота. Науково-дослідна і науково-методична діяльність у Національній школі суддів України – це інтелектуальна інноваційно спрямована творча праця, що має на меті удосконалення судочинства та використання нових знань у процесі підготовки кадрів для судової системи.
Наукові дослідження сприяють реалізації завдань НШСУ, стосуються питань удосконалення судочинства, передбачають всебічне вивчення міжнародного досвіду організації діяльності судів та орієнтовані на науково-методичне забезпечення підготовки суддівського корпусу, науково-методичне забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя і здійснюються відповідно до окреслених напрямів у запитах зазначених органів.
Планування, організація та виконання наукових досліджень складають науково-дослідний процес НШСУ.
Суб’єктами науково-дослідного процесу НШСУ у межах своїх повноважень є:
- проректор з науково-дослідної та науково-методичної роботи НШСУ;
- науково-викладацький склад НШСУ;
- Науково-методична рада Національної школи суддів України;
- Координаційний суддівський центр;
- робочі групи;
- провідні вчені і науковці, працівники інших установ, організацій, іноземних інституцій що, залучаються до роботи в НШСУ, у тому числі на договірній основі.
Результатами наукових досліджень в НШСУ є:
- наукові публікації (навчальні продукти, науково-методичні посібники, статті, тези доповідей тощо);
- дисертаційні дослідження, які захищаються відповідно до встановленого порядку.
Науково-методична діяльність НШСУ спрямована на забезпечення:
- підготовки суддівського корпусу, працівників апаратів судів та працівників Служби судової охорони;
- діяльності судів загальної юрисдикції;
- діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі – ВККСУ);
- діяльності Вищої ради правосуддя (далі - ВРП).
Науково-методичне забезпечення підготовки суддівського корпусу здійснюється в тісній співпраці зі структурними підрозділами НШСУ, що відповідають за організацію навчального процесу, та передбачає участь у розробці стандартизованих програм підготовки суддів, доборі науково-викладацьких кадрів, підвищенні рівня їх кваліфікації, спрямоване на запровадження у навчальний процес новітніх форм та інтерактивних методів навчання.
Науково-дослідна і науково-методична діяльність у НШСУ здійснюється відповідними структурними підрозділами, складовими професійної діяльності яких є планування, організація та виконання наукових досліджень, з урахуванням Стратегії розвитку суддівської освіти в Україні на 2021-2025 роки та Планів науково-дослідної та науково-методичної роботи НШСУ на поточний рік.
У поточному році наукові напрями діяльності визначені Планом науково-дослідної та науково-методичної роботи Національної школи суддів України на 2024 рік.
Наукова діяльність НШСУ в 2014 — 2023 роках здійснювалась відповідно до Планів науково-дослідної та науково-методичної роботи Національної школи суддів України на 2014 , 2015 , 2016, 2017 , 2018 , 2019, 2020 , 2021 , 2022 та 2023 рік.
Для забезпечення планування та координації науково – дослідної роботи, визначення пріоритетних напрямів наукових досліджень та сприяння в їх здійсненні, розробки рекомендацій і пропозицій щодо удосконалення процесу підготовки кадрів для системи правосуддя, в Національній школі суддів України діє Науково-методична рада.
В рамках проведення планових наукових досліджень у НШСУ її науковими співробітниками підготовлені та видані науково – методичні посібники.