Національна школа суддів України

Виступ проректора В. Мазурка

Шановний Пане Голово!

Шановні члени Координаційного суддівського центру – колеги!

          Дозвольте від імені керівництва Національної школи суддів України привітати вас із початковим етапом діяльності Координаційного суддівського центру, утвореного за ініціативи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для забезпечення участі суддівської спільноти в погодженому вирішенні питань організації підготовки суддів та сприяння діяльності Національної школи суддів України.

         Відповідно до положень частини 5 статті 82 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” Національна  школа суддів України є юридичною особою,  має печатку,  самостійний  баланс і рахунки в органах Державного казначейства України та на сьогодні – 8 регіональних відділень.

      У 2011 році наказами ректора  Національної школи суддів України були затверджені положення про відділ підготовки суддів та працівників апаратів судів та регіональні відділення, якими передбачено основні завдання цих структурних підрозділів, зокрема, закріплено територіально – адміністративні одиниці, в яких кожний із них проводить підготовку суддів та працівників апаратів судів.

       Обов’язок щодо розробки Графіка на наступний рік в Національній школі суддів України покладається на відділ підготовки суддів та працівників апаратів судів з урахуванням пропозицій, які надходять від суддів, судів, органів суддівського самоврядування, зокрема, від рад суддів, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, міжнародних організацій та фондів, за підтримки яких може проводитися Підготовка.

Графік включає терміни, назву та структурний підрозділ, відповідальний за проведення підготовки суддів.

      Копія затвердженого Графіка на рік направляється судам загальної юрисдикції, Державній судовій адміністрації України та розміщується для ознайомлення на офіційному веб–сайті НШСУ з метою отримання Національною школою суддів України та її регіональними відділеннями на початку кожного року пропозицій від голів судів щодо суддів, які мають потребу в проходженні підготовки в наступному році.

При цьому варто зазначити, що Національна школа суддів України практично не отримує таких пропозицій.

        Тому перед проведенням підготовки в територіальні управління Державної судової адміністрації, місцеві загальні та спеціалізовані, апеляційні суди заздалегідь додатково направляються листи з проханням надати відомості щодо тих суддів місцевих та апеляційних судів, які будуть проходити підготовку в передбачені Графіком терміни, та питання щодо бажаної тематики підготовки суддів.

        Підготовка суддів проводиться в місті Києві та регіональних відділеннях відповідно до Програм, які погоджуються начальником відділу підготовки суддів та працівників апаратів судів, проректором з підготовки кадрів для судових органів та затверджуються ректором Національної школи суддів України.

         Теми Програм підготовки формуються на підставі розроблених і затверджених на рік Типових планів підготовки для всіх категорій слухачів. 

       Тому Національній школі суддів України буде важливо отримати рекомендації та пропозиції Координаційного суддівського центру щодо проектів Типових планів на 2014 рік, Графіка підготовки суддів на 2014 рік та Положення  про відрядження суддів для роботи в Національній школі суддів України.

      Необхідно зазначити, що для формування проектів Типових планів для всіх категорій слухачів на 2014 рік Національна школа суддів України у вересні письмово звернулася до всіх заінтересованих осіб – суддів, судів, органів суддівського самоврядування, зокрема, до рад суддів, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, міжнародних організацій та фондів із проханням подати свої пропозиції щодо тематики занять, за якими буде проводитися підготовка.

        Національна школа суддів України вдячна усім, хто надіслав свої пропозиції та рекомендації, які були узагальнені 6–ма робочими групами, склад яких був затверджений наказом ректора Національної школи суддів України. До них увійшли судді судів усіх юрисдикцій та інстанцій, науковці та працівники різних структурних підрозділів Національної школи суддів України.

      Результатом роботи зазначених робочих груп стали проекти Типових планів  на 2014 рік для 30 категорій слухачів, які були передані для узгодження Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, членам Координаційного суддівського центру та відповідна частина з них надіслана 21 вересня 2014 року до Ради суддів загальних судів.

      Проекти Типових планів розроблені окремо для суддів судів усіх юрисдикцій, які призначені на посаду судді вперше, та для тих суддів, які обрані на посаду судді безстроково в різних юрисдикціях та в усіх інстанціях. Для суддів, які призначені на адміністративні посади  в судах, розроблені окремі проекти Типових планів відповідно до юрисдикції та інстанцій судів, в яких вони працюють.

         Велика увага була відведена підготовці проектів Типових планів для різних категорій працівників апаратів судів. При цьому особлива увага була звернута на підготовку Типових планів для помічників суддів, які працюють в судах різних юрисдикцій.

         Проекти Типових планів, підготовлені на підставі досвіду проведення підготовки суддів у попередні роки та з урахуванням пропозицій, отриманих від суддів та судів усіх юрисдикцій та інстанцій, органів суддівського самоврядування, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, міжнародних організацій та фондів у вересні – жовтні 2013 року. При підготовці зазначених Типових планів було враховано теми, які можуть бути особливо актуальними у 2014 році.

         Необхідно зазначити, що робочими групами розроблялися проекти Типових планів окремо для суддів місцевих загальних суддів, які призначені на посаду судді вперше, та працюють на посаді судді 1 – 2 роки та 3 – 5 років відповідно тощо.

         У жовтні 2013 року в Національній школі суддів України були проведені засідання робочих груп, створених для підготовки проектів Типових планів, на яких, зокрема, було обговорено питання про доцільність включення до них тих чи інших тем.

       До них включенні як загальнотеоретичні питання, так і питання вивчення Європейського права та практики Європейського суду, питання застосування законодавчих норм у судовій практиці, зокрема проблемні питання розгляду судами окремих категорій справ.

      При їх підготовці Національна школа суддів України значну увагу надала вивченню питань суддівської етики, дисциплінарної відповідальності суддів. Крім того, до Типових планів усіх категорій слухачів Національної школи суддів України на виконання вимог Закону України  “Про засади запобігання і протидії корупції” в обов’язковому  порядку включаються  теми щодо профілактики корупційних правопорушень.

     Теми занять мають сприяти вдосконаленню знань щодо ефективного здійснення правосуддя судами відповідної юрисдикції, реформування судової системи; формування навичок організації та розуміння юридичної психології та засобів безконфліктного поводження в колективі.

        При формуванні Типових планів включалися ті питання, у розкритті яких є потреба в суддів та які будуть найбільше корисними для підвищення їх професійного рівня.

       На нашу думку, у цих Типових планах містяться всі практичні теми, за якими має проводитися підготовка усіх категорій слухачів для виконання  Національною школою суддів України у 2014 році завдань щодо підготовки висококваліфікованих кадрів для судової системи.

     Після ухвалення рішення Координаційним суддівським центром Національна школа суддів України прийме до виконання всі рекомендації та пропозиції, та в установленому порядку затвердить та буде проводити підготовку суддів та працівників апаратів судів за темами, які будуть включені в Типові плани.

         Проект Графіка підготовки суддів на 2014 рік розроблений також із урахуванням пропозицій заінтересованих осіб, досвіду проведення підготовки у 2011 – 2013 роках у всіх регіональних відділеннях та в місті Києві. Графіком передбачено проведення підготовки суддів різних категорій у періоди з лютого до червня та з вересня до листопада наступного року. Особливістю Графіка підготовки на 2014 рік можна зазначити те, що підготовка суддів певних категорій, як правило, проводиться одночасно в більшості регіональних відділень.

         Після схвалення зазначеного проекту Графіка Координаційним суддівським центром, він буде в установленому порядку затверджений ректором Національної школи суддів України та направлений у всі суди для того, щоб до 1 грудня 2013 року суди направили до Національної школи суддів України відомості про суддів, які будуть проходити підготовку, передбачену частиною 6 статтею 54 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” із зазначенням періодів її проходження у відповідному регіональному відділенні або в місті Києві.

         На нашу думку, це буде сприяти тому, щоб судді без додаткових нагадувань Національної школи суддів України прибули для проходження підготовки без відкладення розгляду судових справ.

         Принагідно треба зазначити, що за 9 місяців 2013 року підготовку та  періодичне навчання з метою підвищення рівня кваліфікації пройшли    6 304 судді.

Зокрема, пройшли підготовку: 1219 – суддів, призначених на посаду судді вперше; 670 суддів – обраних на посаду судді безстроково; 205 суддів – призначених на адміністративні посади.

Періодичне навчання з метою підвищення рівня кваліфікації пройшли 4210 суддів.

За рахунок коштів Державного бюджету в Національній школі суддів України пройшли підготовку – 4 893 судді (77,6 %); за кошти міжнародних організацій – 1411 суддів  (22,4  %).

     Для проведення підготовки суддів у Національній школі суддів України залучається високопрофесійний викладацький склад.

        У штатному розписі  Національної школи суддів України передбачено   10 посад викладачів, які закріплені за відділом підготовки, але місце роботи частини з них визначається в конкретному регіональному відділенні. Оплата праці викладачів проводиться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2011 року № 329 “Деякі питання матеріального забезпечення працівників Національної школи суддів України”. Посадовий оклад викладача становить 3197  грн.

        На даний час на роботу викладачами Національної школи суддів України прийнято по 5 осіб в містах Києві, Львові та Чернівцях, по 2 особи – в містах Донецьку та Севастополі.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від                28 березня 2011 року № 329 “Деякі питання матеріального забезпечення працівників Національної школи суддів України” наказом Міністра  соціальної політики України від 15.04.2013  № 195, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2013 р. за № 689/23221, затверджено ставки погодинної оплати праці суддів та інших осіб, які залучаються до науково – викладацької діяльності в Національній школі суддів України та її регіональних відділеннях.

      На сьогодні суддя, незалежно від того, в якій інстанції він працює, який проводить заняття протягом двох академічних годин (пару), отримує плату за таку роботу (як професор) у розмірі 152 грн., яка без відрахувань становить 183,70 грн., тоді як інші особи, які не є суддями, за такий же час викладання отримують  оплату в розмірі 80 гривень. Крім того, особам, які мають науковий ступінь кандидата наук або вчене звання доцент виплачується доплата в розмірі 19 грн., а за ступінь доктора або звання професора – відповідно 48 грн. та              86 грн.

     Викладачами Національної школи суддів України є  19 суддів Верховного Суду України, 52 судді вищих спеціалізованих судів; понад 300 суддів апеляційних та місцевих судів загальної юрисдикції, частина з яких викладає безоплатно, частина є в штаті, а частина отримує погодинну оплату праці.

       Але для виконання завдань, передбачених ст. 82 Закону України            “Про судоустрій і статус суддів”, Національна школа суддів України має потребу у викладачах із числа діючих суддів, які б могли постійно протягом певного часу проводити підготовку суддів та працівників апаратів судів у місті Києві та регіональних відділеннях.

         Проект Положення  про відрядження суддів для роботи в Національній школі суддів України був розроблений відповідно до частини 4 ст. 53 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, якою передбачено можливість  відрядження судді за його заявою для роботи в Національній школі суддів України зі збереженням заробітку за основним місцем роботи без його зарахування до штату Національної школи суддів України.

         При підготовці зазначеного проекту було враховано практичний досвід відрядження в період лютого – липня 2013 року судді Апеляційного суду Київської області Олександра Сліпченка, якому  Національна школа суддів України щиро вдячна за викладацьку діяльність.

         У цьому проекті Положення визначені завдання, функції, права та обов’язки судді, відрядженого для роботи в Національній школі суддів України з метою проведення підготовки суддів та працівників апаратів судів, періодичного навчання суддів з метою підвищення рівня кваліфікації, проведення спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді та здійснення науково –дослідної роботи.

         На нашу думку, з якою погоджуються більшість суддів, які залучаються до викладацької діяльності в Національній школі суддів, найкращі можливості для відрядження мають ті суди першої та апеляційної інстанцій,  у суддів яких у провадженні на сьогодні не знаходиться велика кількість судових справ та в яких навантаження в межах середнього та менше.

       Проектом цього Положення передбачено, що строк відрядження погоджується з головою відповідного суду та визначається ректором Національної школи суддів України і може тривати до року.

        Найбільшу потребу у викладачах Національна школа суддів України має в періоди з лютого до червня та з вересня до листопада включно. Саме на такі періоди  можуть бути відряджені судді.

          Але в період відрядження судді  до Національної школи суддів України у нього не має бути у провадженні судових справ і вони не можуть йому розподілятися в установленому порядку.

          На нашу думку, відрядження до відділу підготовки та кожного регіонального відділення суддів різних юрисдикцій принесе позитивний результат у підготовці суддів.

        Схвалення проектів Типових планів, Графіка підготовки суддів на  2014 рік та Положення про відрядження суддів для роботи в Національній школі суддів України буде важливим кроком у підвищенні ефективності підготовки висококваліфікованих кадрів для судової системи

Щиро вдячний за увагу!