Про Національну школу суддів України
Однією зі складових судово-правової реформи в незалежній Україні, надзвичайно важливою для становлення незалежної, рівноправної з іншими гілками, судової влади, а також ефективного, дієвого, спрямованого на захист прав і свобод громадян правосуддя є професійна підготовка суддів і працівників апаратів судів.
Першим кроком на шляху до цього було видано Указ Президента України «Про утворення Української академії суддів» від 9 вересня 2000 року № 1053/2000. Відповідно до Указу Президента України у 2001 році мала розпочати свою діяльність академія при Міністерстві юстиції України. Основними завданнями Української академії суддів були визначені забезпечення практичної підготовки осіб, які вперше претендують на зайняття посади судді, а також підвищення кваліфікації суддів та працівників апарату судів, проведення наукових досліджень з питань організації ефективної діяльності судів. Офіс навчального закладу мав розташовуватись у м. Києві. Однак академія так і не розпочала свою діяльність.
Визначальним для утворення державного вищого навчального закладу, покликаного забезпечити суди кваліфікованими кадрами суддів і працівників апаратів судів, стало ухвалення Закону України «Про судоустрій України» № 3018-ІІІ від 07 лютого 2002 року. У цьому законі не тільки було підтверджено намір створити відповідний навчальний заклад, а й визначено статус, мету та завдання Академії суддів України при Державній судовій адміністрації України.
Пунктом 2 статті 129 цього Закону було визначено такі завдання Академії:
- підготовка кадрів на посади суддів з числа осіб, які мають вищу юридичну освіту та відповідають кваліфікаційним вимогам, встановленим законом для кандидатів на посаду судді;
- підвищення кваліфікації суддів та працівників апаратів судів;
- проведення наукових досліджень з питань вдосконалення організації і діяльності судів;
- вивчення світового досвіду діяльності судів;
- науково-методичне забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції та Конституційного Суду України.
Указом Президента України від 11 жовтня 2002 року № 918/2002 при ДСА України утворено Академію суддів України та у зв’язку з цим ліквідовано Українську академію суддів при Міністерстві юстиції України. Академія, здійснивши всі необхідні організаційні заходи, розпочала своє функціонування з березня 2003 року.
Свою діяльність Академія здійснювала відповідно до Статуту, який затверджувався головою ДСА України та головою Верховного Суду України за погодженням з Радою суддів України. Академія була наділена статусом юридичної особи, мала свою печатку та рахунки в банку. У грудні 2003 року Академія отримала ліцензію на надання освітніх послуг щодо підвищення кваліфікації суддів і працівників апаратів судів. У структурі Академії функціонували кафедри, відділи та інші підрозділи для забезпечення освітньої діяльності. Також, у липні 2003 року наказом ДСА України було утворено шість регіональних відділень Академії суддів України: Донецьке, Львівське, Одеське, Севастопольське, Харківське, Дніпропетровське. Невдовзі, у листопаді 2004 року, було створено Чернівецьке регіональне відділення. 1 вересня 2004 року регіональні відділення розпочали роботу із проведення 72-годинного навчання першої групи слухачів – осіб, уперше призначених на посаду професійних суддів. У жовтні 2004 року було затверджено Концепції національної системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації суддів, працівників апаратів судів та ДСА колегією ДСА (рішення № 5/1 від 19 жовтня 2004 р.). Були вирішені питання матеріально-технічної бази: регіональні відділення були забезпечені приміщеннями, навчальним обладнанням та літературою, забезпечено врахування видатків на фінансування у державних бюджетах на поточний та наступні роки, дібрано необхідний персонал та призначено керівників.
Наступний етап суддівської освіти пов'язаний з судовою реформою і прийняттям 7 липня 2010 року Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 2453-VI. Законодавець передбачив створення для забезпечення навчальних потреб кадрів для судової системи нового закладу суддівської освіти, який мав докорінно новий статус і розширений перелік завдань. Відповідно до статті 81 Закону Національна школа суддів України є державною установою зі спеціальним статусом, що забезпечує підготовку висококваліфікованих кадрів для судової системи та здійснює науково-дослідну діяльність. Відтепер на Національну школу суддів України не поширюється законодавство про вищу освіту.
21 грудня 2010 року було затверджено Статут Національної школи суддів України.
Національна школа суддів України утворена 21 грудня 2010 року відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» і є державною установою із спеціальним статусом у системі правосуддя, яка забезпечує підготовку висококваліфікованих кадрів для системи правосуддя та здійснює науково-дослідну діяльність. Національна школа суддів України утворена при Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, формувалась на базі Академії суддів України. Важливо, що відтоді на Національну школу суддів України не поширюється законодавство про вищу освіту. 21 грудня 2010 року ВККСУ затвердила Концепцію утворення Національної школи суддів України.
Реалізація стратегічного завдання Національної школи суддів України по підготовці висококваліфікованих кадрів для системи правосуддя втілилася у закріпленні в частині 10 статті 131 Конституції України положення про те, що відповідно до закону в системі правосуддя утворюються органи та установи для забезпечення добору суддів, їхньої професійної підготовки та оцінювання..
18 листопада 2013 року ректором Національної школи суддів України призначено Миколу Васильовича Оніщука, доктора юридичних наук, заслуженого юриста України, який обіймає цю посаду дотепер.
З початку становлення національної системи суддівської освіти понад 20 років, перелік завдань, покладених державою на неї розширювався. Сьогодні Національна школа суддів України це державна установа із спеціальним статусом у системі правосуддя, яка забезпечує підготовку висококваліфікованих кадрів для системи правосуддя та здійснює науково-дослідну діяльність.
Національна школа суддів України здійснює:
- початкову підготовку судді;
- підготовку суддів, у тому числі обраних на адміністративні посади в судах;
- періодичне навчання суддів з метою підвищення рівня їхньої кваліфікації;
- проведення курсів навчання, визначених кваліфікаційним або дисциплінарним органом, для підвищення кваліфікації суддів, які тимчасово відсторонені від здійснення правосуддя;
- підготовку працівників апаратів судів та підвищення рівня їхньої кваліфікації;
- підготовку працівників Служби судової охорони та підвищення рівня їхньої кваліфікації;
- проведення наукових досліджень з питань удосконалення судового устрою, статусу суддів і судочинства;
- вивчення міжнародного досвіду організації та діяльності судів;
- науково-методичне забезпечення діяльності судів, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради правосуддя.
Національна школа суддів України реалізовує свої статутні завдання як через центральний офіс у Києві, так і через 4 регіональні відділення із центрами у Львові, Харкові, Одесі, Дніпрі.
Важливим документом для розвитку та зміни доктрини суддівської освіти стала Концепція національних стандартів суддівської освіти, схвалена Науково-методичною радою Національної школи суддів України 23.12.2014. Національні стандарти суддівської освіти є відображенням підходу НШСУ до суддівської освіти як засобу/основи підвищення довіри суспільства до суду, підвищення якості судівництва та утвердження верховенства права, забезпечення кожному права на справедливий судовий розгляд незалежним і безстороннім судом, утвореним відповідно до закону. Впровадження Концепції національних стандартів суддівської освіти, яка закріпила основні вимоги до змісту і організації проведення навчальних заходів для суддів у НШСУ та реалізація Стратегії розвитку Національної школи суддів України на 2016-2020 роки сприяли досягненню поставлених цілей і завдань щодо підвищення професійного рівня розвитку суддів та інституційного розвитку установи.
Відповідно до Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015-2020 роки (Указ Президента України від 20 травня 2015 року № 276/2015) одним із ключових заходів держави для підвищення професійного рівня суддів є комплексне зміцнення потенціалу Національної школи суддів України та системи підготовки суддів.
У 2021 році запроваджено Стратегію розвитку суддівської освіти на 2021-2025 роки, яка визначає мету, стратегічні напрями та основні завдання, на виконання яких має бути спрямована діяльність НШСУ. Національна стратегія конкретизує основні шляхи реалізації концептуальних ідей та поглядів розвитку суддівської освіти, визначених Концепцією національних стандартів суддівської освіти.
Національна школа суддів України здійснила кардинальний перегляд доктрини – від знаннєвої до компетенційної. Тобто як майбутні, так і діючі судді нині готуються за моделлю: знання плюс спеціальні суддівські навички, плюс формування професійного ставлення до отримувачів судових послуг та розуміння соціального контексту правосуддя.