Дотримання стандартів прав людини слідчим суддею

22 листопада 2017 року в місті Дніпрі місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить тренінг на тему: “Дотримання стандартів прав людини слідчим суддею:  право на свободу та особисту недоторканність” у межах підготовки суддів місцевих загальних судів за підтримки проекту ПРООН “Зміцнення потенціалу офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”.

Відкривали тренінг директор Дніпропетровського регіонального відділення Національної школи суддів України, кандидат юридичних наук Володимир Поплавський та Ольга Шаповалова - начальник відділу підготовки викладачів (тренерів) – радник Національної школи суддів України, суддя Верховного Суду України у відставці, заслужений юрист України, кандидат юридичних наук, які розповіли учасникам про актуальність теми тренінгу, ознайомили слухачів із регламентом роботи і викладацьким складом.

Для проведення тренінгу запрошені судді-викладачі: суддя Апеляційного суду Запорізької області у відставці, кандидат юридичних наук Ольга Булейко; суддя Апеляційного суду Дніпропетровської області у відставці Вікторія Васецька; суддя Дарницького районного суду м. Києва, кандидат юридичних наук Петро Заруба; суддя Оболонського районного суду  м. Києва Микола Місечко; суддя Вугледарського міського суду Донецької області Ольга Луньова; старший науковий співробітник відділу підготовки викладачів (тренерів) Національної школи суддів України Олександр Здебський.

На початку тренінгу модератори Ольга  Шаповалова і Ольга Булейко окреслили мету та завдання курсу, а також шляхом опитування визначили очікування учасників.

Під час обговорення теми: “Гарантії забезпечення права особи на свободу та особисту недоторканність” Ольга  Шаповалова і Петро Заруба зупинилися на розгляді статті 5 ЄКПЛ та практики Європейського Суду з прав людини і розглянули вимоги КПК щодо забезпечення права особи на свободу та особисту недоторканність.

Ольга  Шаповалова і Ольга Булейко провели мозковий штурм і модеровану дискусію стосовно проблем, які найчастіше виникають у слідчих суддів під час розгляду питань щодо запобіжних заходів, пов’язаних з обмеженням свободи.

Актуальною для учасників тренінгу була міні-лекція з використанням презентації  Power Point на тему: “Розгляд слідчим суддею клопотань про обрання (застосування)/продовження запобіжних заходів, пов’язаних з обмеженням свободи”, яку розкрили Микола Місечко і Вікторія Васецька. Після завершення міні-лекції учасники тренінгу взяли активну участь у виконанні практичного завдання в малих групах, обговоренні та представляли результати роботи.

Перед початком розгляду теми: “Загальні обов’язки судді щодо захисту прав людини” Ольгою Булейко та Ольгою Луньовою, було проведено експрес-опитування за допомогою клікерів з питань застосування слідчими суддями ст. 206 КПК, а потім судді брали участь у рольовій грі і проведенні модельного судового засідання. 

Наступним кроком було ознайомлення слухачів із міні-лекцією на тему: “Написання слідчим суддею ухвал щодо запобіжних заходів. Обґрунтування судового рішення” та її обговорення з суддями-викладачами Ольгою Шаповаловою і Вікторією Васецькою, а також виконання слухачами в малих групах практичного завдання щодо аналізу ухвал слідчих суддів, обґрунтування мотивувальної та резолютивної частин ухвал слідчих суддів з наступним представленням результатів виконаних завдань.

Після закінчення тренінгу, суддями–тренерами було проведено анкетне оцінювання суддів, а також було проведене анкетне опитування учасників тренінгу стосовно якості і корисності проведення тренінгу.

Повний текст програми тренінгу розміщено на веб-сайті Національної школи суддів України в розділі “Підготовка суддів”.