Освіта правників в умовах війни: ключова роль проєкту HELP

2 грудня 2024 року в Кракові відбулося засідання Керівного комітету Проєкту Ради Європи “HELP (Освіта в галузі прав людини для представників юридичних професій) для України, в тому числі під час війни” (далі – Проєкт), який спрямовано на підвищення кваліфікації сьогоднішніх/майбутніх юристів в Україні (суддів, прокурорів, адвокатів та студентів-юристів) для ефективного застосування ними європейських стандартів у галузі прав людини, зокрема, і під час війни. Захід відбувся в гібридному форматі, об’єднавши міжнародних експертів та українських партнерів.

Національну школу суддів України на заході представила заступниця начальника відділу підготовки викладачів (тренерів) Тамара Закревська, яка долучилася до обговорення ключових результатів проєкту та внесла пропозиції щодо дорожньої карти на 2025 рік.

Засідання Керівного комітету розпочалося із привітання представників Ради Європи – голови Офісу Ради Європи в Україні Мачея Янчака, керівниці Департаменту впровадження стандартів у сфері прав людини Лільї Гретарсдоттір та очільниці відділу навчання у галузі правосуддя і прав людини Анни-Марії Телбіс. Було наголошено, що Проєкт HELP набуває особливого значення в нинішніх умовах, коли війна створює нові виклики для правників, уключаючи суддів. Освітні програми допомагають адаптувати знання та навички до реалій воєнного часу, забезпечуючи ефективний захист прав людини та дотримання міжнародних стандартів.

Міжнародна менеджерка проєкту Ольга Костенко, яка модерувала засідання, презентувала результати діяльності щодо впровадження навчальних програм з прав людини, адаптації матеріалів до умов війни та розширення доступу українських правників до освітніх ресурсів платформи HELP, наголосила на важливості зворотного зв’язку від партнерів, необхідності популяризації курсів HELP, інтеграції стандартів Ради Європи та права Європейського Союзу в підготовку правників. Старша спеціалістка проєкту Галина Смірнова презентувала робочий план на 2025 рік.

Учасники заходу підсумували результати діяльності та досягнення Проєкту у 2023–2024 роках, обговорили внесок партнерів у розвиток Проєкту та розробили концепцію подальшої діяльності на 2025 рік.

Засідання завершилося узгодженням робочого плану Проєкту на 2025 рік, який передбачає розширення доступу до платформ для правників, поглиблення співпраці з українськими партнерами, створення нових освітніх ресурсів та впровадження наявних, спрямованих на забезпечення верховенства права навіть у складних умовах.

Національна школа суддів України вдячна організаторам і партнерам за важливий внесок у зміцнення правової системи України та пропонує долучитися до проходження навчання.