Національна школа суддів України

Перспективи запровадження інституту досудового врегулювання спорів за участі судді

26 лютого  2016 року у Національній школі суддів України відбулася робоча зустріч щодо перспектив впровадження досудового врегулювання спорів за допомогою професійного судді та освітнього супроводу цього процесу.

 



Учасниками зустрічі були народний депутат України,  заступник голови Комітету з питань правової політики та правосуддя Василь Яніцький, керівник відділу представництва інтересів Президента України в судах Адміністрації Президента України Віктор Короленко, представники  українсько – канадського проекту "Освіта суддів для економічного розвитку" та Національної школи суддів України.

Під час зустрічі обговорювалися зміни до процесуального законодавства - Господарського процесуального кодексу України (нова редакція) та Цивільного процесуального кодексу України, які  було розроблено в рамках Ради з питань судової реформи  та нині винесено на обговорення.  Аналізувались також нормативні та інституційні засади застосування процедури, її сумісність з іншими практиками альтернативного врегулювання спорів.

Констатувалось, що  законодавче закріплення досудового врегулювання спорів за допомогою професійного судді стане значним кроком в напрямку зміцнення гарантій захисту прав людини, дозволить оптимізувати процеси відправлення правосуддя і сприятиме зміцненню довіри до нього.

Була відмічена важливість ініціативи Національної школи суддів України та актуальність залучення наукового потенціалу установи для розвитку цього напрямку процесуальної форми судового захисту прав та інтересів громадян.

Ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук відмітив, що досудове врегулювання спорів може стати дієвим механізмом зменшення рівня конфліктності у суспільстві та навантаження на судову систему. Але основна ціль, що мотивує розвивати цей інститут – формування культури примирення, яка необхідна країні.

Ректор відмітив, що закріплення у ході конституційного реформування та у процесуальному законодавстві інституту досудового врегулювання спорів є невідворотним. Тому суддівська освіта,  розуміючи актуальність названої процедури, здійснює кроки щодо впровадження її у навчальний процес. Зокрема, тематика досудового та інших альтернативних практик врегулювання спорів, буде адаптована та поглиблена, відображена у програмі підготовки кандидатів на посаду судді. Формування у суддівського корпусу навичок застосування досудового врегулювання спорів впроваджуватиметься через навчальні заходи з підтримки і підвищення кваліфікації суддів – відмітив Микола Оніщук. Національна школа суддів України готуватиме відповідний навчальний курс у співпраці з українсько – канадським проектом "Освіта суддів для економічного розвитку". Основою для успіху цієї роботи є вітчизняний  досвід пілотного впровадження досудового врегулювання спорів та допомога канадських партнерів, що мають багатий практичний досвід.

Сторони висловили сподівання, що співпраця у сфері впровадження інституту досудового врегулювання спорів за допомогою професійного судді буде конструктивною та плідною.