Національна школа суддів України

Досвід Канади у вирішенні справ, пов’язаних з домашнім насильством

25 березня 2019 року Національна школа суддів України спільно з українсько-канадським проектом “Підтримка судової реформи” провела круглий стіл на тему: “Інтегрований підхід до розгляду справ щодо домашнього насильства: досвід Канади”. Круглий стіл мав на меті надати його учасникам інформацію про досвід Канади у розгляді справ, пов’язаних із домашнім насильством, ознайомити учасників із підходами до запобігання та боротьби з проявами домашнього насильства. Хід засідання круглого столу транслювався в on-line режимі на сайті НШСУ.

Із вітальним словом від Національної школи суддів України виступила Наталія Шукліна. Проректор зазначила про актуальність боротьби з проявами домашнього насильства та необхідність вивчення кращого міжнародного досвіду у протидії цьому явищу. Одна з передових країн у реалізації інтегрованого підходу до боротьби з домашнім насильством є Канада, яка протягом 20-ти років не тільки на законодавчому рівні, але й на виконавчому впроваджує ефективні механізми боротьби з цим явищем.

Ключовими промовами круглого столу стали виступи судді з Канади Адель Кент, виконавчого директора Національного суддівського інституту Канади, щодо досвіду Канади у впровадження системи запобігання та протидії домашньому насильству. Окрема увага була приділена взаємодії з неприбутковою організацією HomeFront, яка співпрацює із системою правосуддя, поліцією та партнерами у суспільстві для надання підтримки сім’ям та особам, що постраждали від домашнього насильства. Катерини Левченко, урядова уповноважена з питань ґендерної політики в Україні розповіла про взаємодію держави та суспільства у протидії домашньому насильству, яке запроваджується в Україні.

Перед учасниками виступали Надія Стефанів, суддя Верховного Суду, Тетяна Шевиріна, суддя Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області та Галина Юровська, заступник начальника відділу підготовки викладачів (тренерів) Національної школи суддів України, суддя Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ у відставці. Доповідачі поділилися своїми враженнями від навчального візиту до Канади, здобутими знаннями та навичками щодо вирішення даної категорії справ, оцінки ризиків як складової прийняття рішень у справах, пов’язаних із насильством в сім’ї та окреслили перспективи їх імплементації в Україні, впровадження канадського досвіду у навчальні програми підготовки суддів.

Також до роботи круглого столу долучився один із авторів науково-практичного коментаря новел Кримінального кодексу України “Відповідальність за домашнє насильство і насильство за ознакою статі” Микола Хавронюк, професор кафедри кримінального та кримінального процесуального права Національного університету “Києво-Могилянська академія”, який обговорив з учасниками круглого столу новели кримінального законодавства, як невід’ємної складової комплексної реформи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

Підняті під час засідання питання та проблеми, з якими стикаються судді при розгляді справ та проваджень щодо проявів домашнього насильства, визвали у його учасників, суддів-викладачів даної тематики у НШСУ та її регіональних відділеннях, широке зацікавлене обговорення.