Національна школа суддів України

Медіація – для покращення доступу до правосуддя

30 листопада 2018 року у приміщення Південно-західного апеляційного господарського суду в рамках Програми USAID “Нове правосуддя” проводиться підсумковий круглий стіл на тему: “Підвищення поінформованості суддів та адвокаті щодо медіації та обізнаності громадян про медіацію для покращення доступу до правосуддя та підвищення ефективності судової влади”.

У заході взяли участь начальник відділу підготовки викладачів (тренерів) – радник, суддя Верховного Суду України у відставці, заслужений юрист України Ольга Шаповалова, заступник директора Одеського регіонального відділення  Тетяна Золотнікова, а також викладачі (тренери) Національної школи суддів України – член Вищої ради правосуддя, медіатор Лариса Швецова, член Вищої ради правосуддя, медіатор Андрій Овсієнко,  суддя Одеського апеляційного адміністративного суду, кандидат юридичних наук, медіатор Лариса Зуєва,  заступник голови Одеського окружного адміністративного суду, медіатор Елла Катаєва, суддя Турійського районного суду Волинської області, медіатор Ольга Турак, суддя Апеляційного суду Волинської області у відставці Оксана Завидовська-Марчук, адвокат, медіатор Катерина Кармазіна.

Круглий стіл спрямовано на покращення доступу до правосуддя шляхом надання громадянам і правникам інформації щодо альтернативного позасудового врегулювання спорів та можливості звернення до безоплатної послуги медіації.

У ході дискусії його учасники зосередили  увагу на питаннях щодо динаміки ставлення громадян до медіації, можливості шляхом медіації обрати варіант рішення, який задовольнив би інтереси та потреби всіх учасників конфлікту, та зупинилися на проблематиці розмежування досудового врегулювання спорів суддею та медіації, дізнавшись експертну думку суддів.

Медіацію дедалі частіше називають не альтернативним методом вирішення спору, а ефективним. Ефективність медіації набуває все більшого поширення у світі. Такий спосіб вирішення конфлікту дає змогу повною мірою врахувати інтереси сторін та знайти взаємоприйнятне рішення.

Упровадження в Україні інституту альтернативних способів вирішення спорів сприятиме поліпшенню доступу громадян до правосуддя та скороченню навантаження на суди, а отже – допоможе скоротити строки розгляду справ та відсоток оскаржуваних рішень, зменшити судові витрати, поліпшити якість судових рішень та досягнути примирення між сторонами.