Національна школа суддів України

Розпочалося навчання у Щорічній міжуніверситетській школі з актуальних питань теорії та практики права в галузі прав людини

11-13 липня 2016 року у м. Києві та 14-15 липня 2016 року у м. Львові Координатор проектів ОБСЄ в Україні у межах проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя” спільно з Київським національним університетом імені Тараса Шевченка та Львівським національним університетом імені Івана Франка проводить Щорічну міжуніверситетську школу з актуальних питань теорії та практики права в галузі прав людини “Право на цілісність, недоторканість та благополуччя особи в міжнародному та національному праві: аспекти позитивних зобов’язань держави”.

Національну школу суддів України під час заходу представляє начальник відділу науково-методичного забезпечення підготовки суддівського корпусу, к.ю.н. Тетяна Фулей. У ході відкриття Щорічної міжуніверситетської школи Тетяна Фулей зазначила, що Національною школою суддів України у співпраці з Координатором проектів ОБСЄ в Україні у рамках проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя” розроблено та впроваджено у процес підготовки суддів навчальні курси у формі тренінгів на теми: “Застосування ЄКПЛ та практики ЄСПЛ при здійсненні правосуддя”, “Застосування ЄКПЛ та практики ЄСПЛ при здійснені правосуддя в адміністративному судочинстві”, апробовано та заплановано проведення тренінгів для тренерів (ТоТ) з навчального курсу “Захист права власності у світлі статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики ЄСПЛ” для суддів цивільної, адміністративної та господарської спеціалізацій (три одноденні окремі курси), а також розроблено дистанційні курси із застосування ЄКПЛ та практики ЄСПЛ. Усі перелічені навчальні курси розроблені з використанням інтерактивних методів навчання.

Слід підкреслити, що основна мета Щорічної міжуніверситетської школи полягає у створенні платформи для співпраці молодих фахівців у галузі права, яка сприятиме адвокації в галузі прав людини та верховенства права. Крім того, завданням Щорічної міжуніверситетської школи є ознайомлення учасників та учасниць із останніми тенденціями та напрацюваннями у галузях міжнародного права, прав людини та гуманітарного права. Щорічна міжуніверситетська школа заснована на ідеї співпраці між Національними університетами Києва та Львова, які мають спільні академічні та правничі традиції. Яскравим прикладом цього є професійна діяльність професора Петра Недбайла, лауреата Премії ООН в галузі прав людини 1968 року, який викладав в обох університетах, був біля витоків української наукової школи загальної теорії прав людини і громадянина та підкреслював важливість глибокого засвоєння методології правової науки.

Участь у заході приймають найкращі студенти та молоді вчені, які мають бажання та мотивацію й надалі розвивати галузь прав людини. Викладацький склад Щорічної міжуніверситетської школи об’єднав видатних міжнародних та національних науковців та практиків у галузі прав людини: судді у відставці та практикуючи юристи Європейського Суду з прав людини; члени Європейського комітету з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню; члени Вищої ради юстиції України; професори провідних українських та міжнародних навчальних закладів.

Програма Школи передбачає розгляд різноманітних питань, що стосуються захисту права на цілісність, недоторканість та благополуччя особи у міжнародному та національному праві. На базі порівняльного аналізу передбачається обговорення та огляд міжнародних і регіональних механізмів захисту прав людини, а також можливість їх застосування на національному рівні. Цього року Щорічна міжуніверситетська школа вперше зробить свій внесок у розвиток методів викладання у сфері прав людини шляхом обміну методологією викладання між національними та міжнародними експертами.