Національна школа суддів України

Особливо актуальне знання щодо запобіжних заходів

31 травня 2017 року Національна школа суддів України у співпраці з Програмою розвитку ООН в Україні та Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини провели друге засідання робочої групи з розробки тренінгу з навчального курсу “Дотримання стандартів прав людини слідчим суддею: право на свободу та особисту недоторканість”.

Відкривши захід, начальник відділу підготовки викладачів (тренерів) - радник Ольга Шаповалова ознайомила учасників робочої групи з форматом роботи, окреслила мету засідання, завдання та очікувані результати за наслідками роботи.

Активну участь у засіданні взяли заступник керівника Управління з питань дотримання процесуального законодавства Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Любов Журавська, представники Інституту прикладних гуманітарних досліджень Михайло Буроменський та Олександр Сердюк, представники програми розвитку ООН в Україні Світлана Колишко та Олена Кривко, судді Петро Заруба, Микола Місечко, Геннадій Войтов, Ольга Луньова, Ольга Булейко.

Учасники засідання робочої групи обговорили методологічні аспекти викладання питань щодо гарантій забезпечення права особи на свободу та особисту недоторканість, зокрема конституційного регулювання,  вимог КПК, норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського Суду з прав людини.

Розробниками було визначено коло проблем, які найчастіше виникають у слідчих суддів під час вирішення питань щодо запобіжних заходів, пов’язаних з обмеженням свободи. З цих питань були розроблені міні-лекції та завдання для експрес-опитування, які стануть складовою частиною майбутнього тренінгу. Окремо були проаналізовані процесуальні аспекти розгляду слідчим суддею клопотань щодо запобіжних заходів, пов’язаних з обмеженням свободи, та загальних обов’язків судді щодо захисту прав людини, передбачених статтею 206 КПК.

Розробники курсу визначили умови практичних завдань для написання мотивувальної та резолютивної частин ухвали слідчого судді, попрацювали над міні-лекцією щодо обґрунтування судового рішення.

У підсумку учасники робочої групи визначили строки проведення апробації розробленого тренінгу та висловили сподівання, що у разі введення цього тренінгу у програми підготовки суддів дотримання стандартів прав людини слідчими суддями щодо забезпечення права на свободу та особисту недоторканість неухильно зростатиме.