Національна школа суддів України

Роль голови суду в забезпеченні внутрішньої незалежності суддів

6–7 червня 2018 року в місті Кам’янці-Подільському Національна школа суддів України у співпраці з українсько-канадським проектом “Підтримка судової реформи” з метою підвищення рівня кваліфікації голів судів Хмельницької області проводить семінар на тему: “Роль голови суду в забезпеченні внутрішньої незалежності суддів” .

Мета семінару – надати учасникам необхідні навички та знання щодо захисту та забезпечення суддівської незалежності в судах. Ґрунтуючись на положеннях висновку №19 Консультативної ради європейських суддів “Щодо ролі голів судів”, досвіду голови суду з Канади, практиці Європейського суду з прав людини, національному законодавстві України та практиці його застосування, у ході семінару очільники судів обговорять практичні аспекти застосування принципу внутрішньої незалежності суддів.

Розпочали семінар голова Апеляційного суду Хмельницької області Сергій Болотін, суддя Верховного Суду, голова Комітету з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції і врегулювання конфлікту інтересів Ради суддів України Єгор Краснов, начальник відділу науково-методичних досліджень проблем судочинства Національної школи суддів України Тетяна Фулей, голова Апеляційного суду провінції Британська Колумбія (Канада) очільник судової влади провінції Роберт Бауман, директор із правових та навчальних питань Групи міжнародного співробітництва Національного суддівського інституту Дональд Чіассон.

Для проведення семінару  також запрошено суддю Шевченківського районного суду міста Чернівців, члена Ради суддів України, уповноважену від Ради суддів України в Хмельницькій області, Вікторію Чебан, суддю Тернопільського окружного адміністративного суду, члена Ради суддів України, уповноваженого від Ради суддів України в Хмельницькій області, Андрія Жука та менеджера Проекту підтримки судової реформи Ігоря Осику.

Під час заходу буде обговорено питання щодо внутрішньої суддівської незалежності для голови суду в контексті виконання ним/нею адміністративних функцій, практичні прояви внутрішньої суддівської незалежності, роль голови суду в захисті внутрішньої незалежності суддів у Канаді, виклики суддівській незалежності в міжнародному контексті й Україні та шляхи їх подолання.

Також голови судів розглянуть питання, пов’язані з діяльністю Комітету з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції і врегулювання конфлікту інтересів Ради суддів України у сприянні внутрішньої незалежності суддів, роль Ради суддів України в забезпеченні суддівської незалежності та співпраці з головами судів у цьому аспекті.

Також увагу учасників семінару буде зосереджено на питанні щодо координації та співпраці голови суду з органами судового врядування та суддівського самоврядування в забезпеченні суддівської незалежності.

Тетяна Фулей,  виступаючи з міні-лекцією “Незалежний та безсторонній суд у світлі практики Європейського суду з прав людини”, проаналізує критерії оцінки незалежності суду згідно з практикою Європейського суду з прав людини, аспекти незалежності через призму конкретних рішень Європейського суду з прав людини та зупиниться на розгляді понять “доступ до суду”, “рівність сторін”, “суд, встановлений законом” та ін.

Під час семінару буде використано низку освітніх методик: “мозковий штурм”, виконання практичних завдань (щодо аналізу та застосування практики ЄСПЛ), робота в малих групах та ін.