Національна школа суддів України

Навчальні посібники, виступи, онлайн-вебінари, інші матеріали навчальних заходів з основ міжнародного гуманітарного права, воєнних та інших міжнародних злочинів


Переглянути
Виступ судді Міжнародного кримінального суду (2011-2021 рр.), радника Генерального прокурора України сера Ховарда Моррісона К.А. (Велика Британія), в рамках Всеукраїнського онлайн–семінару для суддів місцевих загальних та апеляційних судів “Злочин геноциду: кримінально-правова кваліфікація” 24.06.2022 року проведеного НШСУ спільно з Консультативною місією Європейського Союзу. У виступі аналізується матеріальний та процесуальний аспекти злочину геноциду, діяльність Міжнародного кримінального суду, що розглядає справи щодо геноциду, злочинів проти людства, воєнних злочинів та злочинів агресії.

Завантажити
Основи міжнародного гуманітарного права в судовій практиці Матеріали інтерактивної лекції 15 червня 2022 року із серії навчальних вебінарів для суддів проведених НШСУ червні-липні 2022 року спільно та за експертної підтримки Програми USAID “Справедливість для всіх”. Експерти-доповідачі вебінарів – викладачі кафедри міжнародного та європейського права Національного університету (НаУКМА) - доцент кафедри міжнародного та європейського права Національного університету “Києво-Могилянська академія” (НаУКМА), експерт з міжнародного права Truth Hounds, к.ю.н Дмитро Коваль, старша викладачка кафедри міжнародного та європейського права НаУКМА, к.ю.н Катерина Бусол.

Завантажити

 «Міжнародне гуманітарне право: загальний курс» Нільса Мельцера. Підручник – Київ: Делегація МКЧХ в Україні – 2020. – 396 с.

«Міжнародне гуманітарне право. Загальний курс» – це підручник, мета якого полягає в тому, щоб сприяти розширенню знань в галузі міжнародного гуманітарного права серед наукових співробітників, службовців силових відомств, професіоналів у сфері гуманітарної діяльності та ЗМІ. У ньому доступно і з практичної точки зору докладно викладаються, відповідно до розуміння права Міжнародного Комітету Червоного Хреста, сучасні проблеми, що стосуються міжнародного гуманітарного права.


Завантажити

Міжнародне гуманітарне право. Звичаєві та договірні джерела

 Перелік джерел з міжнародного гуманітарного права підготовлений Оксаною Сенаторовою, к.ю.н., доценткою кафедри міжнародного права, Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого, засновницею центру МГП і перехідного правосуддя в рамках проведеного НШСУ спільно з Національним юридичним університетом імені Ярослава Мудрого вебінару для суддів місцевих та апеляційних судів “Питання кваліфікації порушення законів і звичаїв війни і суміжних загально-кримінальних правопорушень” 16 червня 2022 року.


Завантажити
Міжнародне гуманітарне право. Посібник для юриста / [М.М. Гнатовський, Т.Р. Короткий, А.О. Кориневич, В.М. Лисик, О.Р. Поєдинок, Н.В. Хендель]; за ред. Т.Р. Короткого – Київ-Одеса : Українська гельсінська спілка з прав людини, Фенікс, 2016. – 2017. – 145 с. У посібнику викладено основні категорії, принципи та норми міжнародного гуманітарного права. Посібник містить інформаційні матеріали з міжнародного гуманітарного права з посиланнями на нормативні акти, літературу та Інтернет ресурси.

Переглянути
Міжнародні злочини» Вебінар Антона Кориневича, к.ю.н., Заслуженого юриста України, фахівця з міжнародного гуманітарного, кримінального, енергетичного права, Постійного Представника Президента України в Автономній республіці Крим (2019-2022 р.р.). Онлайн-вебінар присвячений поняттю міжнародного злочину; категорії міжнародних злочинів: злочину геноциду, злочинам проти людяності, воєнним злочинам, злочину агресії; міжнародним злочинам в законодавстві України. Серія вебінарів про різні аспекти перехідного правосуддя організована УГСПЛ у партнерстві з Представництвом Президента України в Автономній Республіці Крим за підтримки Програми USAID «Права людини в дії».

Переглянути
«Кримінальна відповідальність за воєнні злочини» Вебінар Оксани Сенаторової, к.ю.н., доцентки кафедри міжнародного права, Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого, засновниці центру МГП і перехідного правосуддя. Онлайн-вебінар розкриває основні елементи воєнних злочинів, змістовні норми міжнародного гуманітарного права, дію загальних принципів кримінальної відповідальності за воєнні злочини. Окремо приділяється  увага таким категоріям воєнних злочинів, які за звітом Прокурора МКС, імовірно, мали місце в ситуації збройного конфлікту на території України починаючи з лютого 2014 року. Вебінар організований у співпраці з Представництвом Президента України в Автономній Республіці Крим за підтримки Програми USAID «Права людини в дії». 


Завантажити

Елементи злочинів / Міжнародний кримінальний суд

Англійською мовоюЗавантажити
Гнатовський М.М. Повага до прав людини в умовах збройного конфлікту в Україні. Застосування судами норм міжнародного гуманітарного права та стандартів захисту прав людини. К., 2017. – 22 с.
Наукове видання автором якого є Гнатовський Микола Миколайович, доцент кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Голова Європейського комітету із запобігання катуванням, нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню. У виданні, що створене за сприяння Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) викладено визначення норм міжнародного гуманітарного права, загальні засади застосування, досліджується деяка практика застосування міжнародного гуманітарного права (на території України 2014-2017 рр.).  

Завантажити

 Звичаєве міжнародне гуманітарне право. Норми.
З англійського тексту норми переклали українською Антон Льовін, Ольга Поєдинок, Лідія Сивко, науковий редактор – Микола Гнатовський. Перекладачі дякують Жану-Марі Генкертсу за цінні поради стосовно перекладу тексту статей.
Цей переклад здійснено для спеціального випуску «Українського часопису міжнародного права» (2006 рік), присвяченого міжнародному гуманітарному праву та підготовленого Українською асоціацією міжнародного права та Київською регіональною делегацією Міжнародного комітету Червоного Хреста. Джерелом для перекладу переліку норм стала стаття одного з авторів дослідження Жана-Марі Генкертса «Дослідження звичаєвого міжнародного гуманітарного права: внесок у розуміння та дотримання верховенства права у збройному конфлікті», опублікована у «Міжнародному журналі Червоного Хреста» у березні 2005 р.


1.     Елементи злочинів / Міжнародний кримінальний суд

Англійською мовою