Національна школа суддів України

13–15 листопада 2013 р. м. Львів. Підготовка викладачів на семінарі на тему: “Проблемні питання застосування кримінального процесуального кодексу України”

13–15 листопада 2013 року в місті Львові Національна школа суддів України у співпраці з Проектом Ради Європи “Підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні”, Програмою реформування системи кримінального судочинства (OPDAT) Департаменту юстиції США Посольства США в Україні та Проектом USAID  “Справедливе правосуддя” проводить підготовку викладачів на семінарі на тему: “Проблемні питання застосування кримінального процесуального кодексу України”.  


Вітальними словами підготовку відкрили начальник відділу підготовки суддів та працівників апаратів судів Національної школи суддів України, суддя Верховного Суду України у відставці, заслужений юрист АР Крим, кандидат юридичних наук  Ольга Шаповалова,  менеджер Проекту Ради Європи “Підтримка реформи системи кримінальної юстиції в Україні”,  Директорат прав людини, Генеральний Директорат прав людини і верховенства права Ради Європи Кетеван Цхомелідзе,   радник із правових питань Програми реформування кримінального судочинства в Україні Департаменту юстиції США Мері Батлер, заступник керівника проекту USAID “Справедливе правосуддя” Наталія Петрова.

Для проведення підготовки викладачами запрошено начальника відділу підготовки суддів та працівників апаратів судів Національної школи суддів України, суддю Верховного Суду України у відставці, заслуженого юриста АР Крим, кандидата юридичних наук Ольгу Шаповалову, суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Наталію Марчук, Станіслава Кравченка, Олександра Леона, голову Апеляційного суду Івано-Франківської області Надію Стефанів, суддю Апеляційного суду Запорізької області Григорія Алейнікова, суддю Київського районного суду міста Одеси Геннадія Войтова,  суддю Апеляційного суду Одеської області Олександра Джулая,  суддю Апеляційного суду Львівської області Оксану Калиняк, суддю Апеляційного суду Львівської області  Наталію Курій, суддю Апеляційного суду Рівненської області Олега Полюховича, суддю Апеляційного суду Чернігівської області Геннадія Салая, суддю Апеляційного суду Донецької області Ірину Свіягіну, суддю Апеляційного суду Чернівецької області Галину Станковську, суддю Апеляційного суду Львівської області Ігоря Стельмаха, суддю магістрату США Джона О’Салівана, радника з правових питань Департаменту юстиції США Джефрі Коул, радника з правових питань Програми реформування кримінального судочинства в Україні Департаменту юстиції США Мері Батлер, експерта Центру політико-правових реформ Олександра Банчука, консультанта Ради Європи Віталія Каська,  спеціаліста з юридичних питань Проекту “Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні” Оксану Цимбрівську.

Під час семінару буде вивчено такі питання:

СЕСІЯ 1. Загальний форум для обговорення проблемних питань упровадження Кримінального процесуального кодексу України.

 – Моніторинг упровадження Кримінального процесуального кодексу України: висновки та рекомендації.

– Проблеми застосування Кримінального процесуального кодексу України: забезпечення відповідності зі стандартами ЄСПЛ.

СЕСІЯ 2. Деякі проблеми застосування Кримінального процесуального кодексу України на досудовій стадії.

–     Проблемні питання відкриття провадження, повідомлення про підозру та арешт застосування запобіжних заходів: погляд судді.

–     Процедури проведення обшуку: документування обшуку, вилучення матеріалів, обшук приміщення, що належить юридичній особі.

–     Клопотання про застосування запобіжних заходів та інших заходів забезпечення кримінального провадження: повнота, обґрунтованість і об’єктивність.

–     Застава: визначення розміру застави, оскарження розміру застави.

–     Домашній арешт як запобіжний захід: проблеми застосування.

–     Розкриття доказів прокурором.

–     Подальші зміни до Кримінального процесуального кодексу України, пов’язані з прийняттям нового Закону ”Про прокуратуру”.

–         Інші проблемні питання.

СЕСІЯ 3. Окремі питання захисту.

– Проблемні питання надання безоплатної правової допомоги: погляд сторони захисту.

–  Проблемні питання забезпечення захисту: погляд судді.

–  Розкриття доказів іншій стороні: чи виконуються вимоги кодексу – погляд сторони захисту.

СЕСІЯ 4 . Окремі питання функцій слідчого судді.

– Роль слідчого судді та його взаємодія зі слідчими та прокурорами.

– Обов’язки слідчого судді відповідно до ст. 206 Кримінального процесуального кодексу України.

– Оскарження рішення про відхилення клопотання про застосування запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою та застосування застави.

– Проблеми своєчасного реагування на клопотання слідчих/прокурорів.

–  Проблемні аспекти продовження строку тримання під вартою.

– Типові проблемні питання, пов’язані з рішеннями слідчих суддів. Яке навчання повинні проходити слідчі судді?

СЕСІЯ 5. Проблеми застосування положень Кримінального процесуального кодексу України, які стосуються правил доказування.

– Проблемні питання, пов’язані зі збором доказів стороною захисту.

– Дослідження доказів у суді.

– Загальні питання допустимості доказів. Допустимість доказів, отриманих у результаті оперативно-розшукової діяльності.

– Проблеми допустимості та оцінки показань з чужих слів.

– Дослідження доказів щодо тих обставин, які ніким не оспорюються відповідно до ст. 349 Кримінального процесуального кодексу України.

– Інтерактивні методи навчання суддів правилам допустимості доказів.

СЕСІЯ 6. Проблеми застосування Кримінального процесуального кодексу України на стадії судового розгляду.

– Надання матеріалів справи/доказів суду у ході підготовчого провадження: ст. 317 та 291 Кримінального процесуального кодексу України  і практика різних судів.

– Зміна запобіжного заходу під час підготовчого провадження: проблемні питання відповідно до ч. 3ст. 315 Кримінального процесуального кодексу України.

– Якість підготовки сторін до судового розгляду: погляд судді (якість вступної та заключної промов, якість прямого та перехресного допиту).

– Допит відповідно до ст. 225 Кримінального процесуального кодексу України.

– Оголошення обвинувального акта (ст. 347 Кримінального процесуального кодексу України).

– Право прокурорів висувати додаткові обвинувачення під час судового розгляду.

СЕСІЯ 6. Проблеми застосування Кримінального процесуального кодексу України на стадії судового розгляду (продовження).

–  Процедури самовідводу або відводу колегії суддів.

– Процедури об’єднання справ, які перебувають у провадженні різних судів.

СЕСІЯ 7. Винесення вироку та перегляд судових рішень відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України.

– Ухвалення вироку у справі, у ході розгляду якої встановлено винуватість обвинуваченого у вчиненні іншого – більш тяжкого злочину, за умови, що прокурор не змінив обвинувачення на більш тяжке.  

– Чи повинен суддя не затвердити угоду про визнання винуватості, якщо погоджений сторонами вирок не відповідає вироку, який суддя хотів постановити в цій справі? З огляду на правило, відповідно до якого сторони можуть лише один раз подати судді угоду про визнання винуватості, чи може суддя розглянути угоду та постановити на підставі неї свій вирок, який відповідає думці судді, але відрізняється від домовленостей, досягнутих в угоді?

– Проблемні питання оскарження ухвал на досудовій стадії та стадії судового розгляду

– Обмін досвідом щодо виправдання обвинуваченого відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

СЕСІЯ 7. Винесення вироку та перегляд судових рішень відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України (продовження). Обговорення.

СЕСІЯ 8. Застосування досудових звітів у кримінальному провадженні щодо неповнолітніх: практика впровадження та застосування в Івано-Франківській області.

СЕСІЯ 9. Ефективні засоби вирішення типових етичних проблем, які постають перед суддями.

СЕСІЯ 10. Обмін досвідом здійснення викладання та обговорення питань посилення ролі суддів-викладачів. Обговорення. Підведення підсумків.

Після закінчення підготовки кожному викладачу, який її пройде, буде вручено Сертифікат Національної школи суддів України.