Національна школа суддів України

Особливості провадження у справах про примусове повернення та видворення

30 листопада 2023 року Національна школа суддів України провела онлайн-семінар-практикум “Особливості провадження у справах з приводу примусового повернення та видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України” для суддів місцевих загальних та апеляційних адміністративних судів.

Заняття розпочала Любов Гончар, начальниця відділу підготовки викладачів (тренерів) Національної школи суддів України.

Розробниками та викладачами навчального курсу є: Олена Губська, суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, Яна Макаренко та Любов Любчич, судді Другого апеляційного адміністративного суду, Елла Катаєва, суддя Одеського окружного адміністративного суду, Валерія Косіцина, суддя Приморського районного суду м. Одеси, Євгенія Булгакова, менеджерка Проєкту “Захист біженців, шукачів притулку та осіб без громадянства”, представниця Громадської організації “Десяте квітня”.

Семінар-практикум містив такі важливі теми: принцип невислання (заборона вислання) у системі міжнародного захисту; особливості та порядок касаційного оскарження судових рішень у справах про затримання та видворення іноземців; примусове повернення та примусове видворення, практика судового розгляду; особливості розгляду справ щодо затримання іноземців та осіб без громадянства з метою ідентифікації або примусового видворення.

У ході навчання учасники мали змогу ознайомитися з принципами,  що забороняють вислання (примусове повернення, видворення, екстрадицію) особи до країни, де їй загрожує переслідування, катування, нелюдське чи принизливе поводження, смертна кара, допустимими виключеннями, які закріплені в Конвенції про статус біженця, Конвенції із захисту прав людини та основоположних свобод та Конвенції проти катувань. Особлива увага була зроблена на судовій практиці розгляду справ про примусове затримання, примусове видворення, а також особливостях визначення підсудності даної категорії справ, розгляду справ щодо затримання з метою ідентифікації та  для забезпечення видворення, взяття на поруку, призначення застави, тощо.

Семінар-практикум передбачав виконання учасниками практичних та інтерактивних завдань, а також опрацювання відповідей під час експрес-опитування.