Національна школа суддів України

Слідчий суддя – гарант захисту прав людини на досудовому розслідуванні

17 травня 2019 року в місті Харкові місцевим регіональним відділенням Національної школи суддів України проведено семінар для суддів на тему: “Діяльність слідчого судді як гаранта захисту прав людини на досудовому розслідуванні”.

Вітальними промовами захід відкрили директор регіонального відділення Валентина Коржик, старший радник із питань прокуратури Консультативної місії Європейського Союзу, суддя Іспанії Кароліна Ріус Аларко, начальник відділу підготовки викладачів (тренерів) – радник Національної школи суддів України, суддя Верховного суду України у відставці, заслужений юрист України Ольга Шаповалова, секретар судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Харківської області Микола Савенко.

Валентина Коржик зауважила, що тему семінару вибрано не випадково, ця тематика запропонована суддями під час проведення занять із підвищення кваліфікації. Про актуальність обраної теми свідчить велика кількість, понад 90 суддів, бажаючих взяти участь у цьому заході.

Мета семінару – сформувати в суддів правильне розуміння ролі слідчого судді як гаранта захисту прав людини на досудовому розслідуванні, допомогти у вирішенні найбільш проблемних питань, які виникають під час виконання слідчим суддею своїх процесуальних повноважень.

Для забезпечення детального висвітлення актуальних питань щодо позиції слідчого судді в теорії та на практиці, проблем, з якими стикаються слідчі судді у своїй діяльності, та можливих шляхів їх вирішення учасникам запропоновано різнопланові практичні заняття в міні-групах, модеровані дискусії, експрес-опитування за допомогою системи клікерів, відеоматеріали тощо.

Кароліна Ріус Аларко на досвіді Іспанії окреслила міжнародні стандарти діяльності слідчого судді та питання судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні. Суддя Оболонського районного суду м. Києва Микола Місечко та судді, голови районних судів Світлана Шаренко і Тетяна Бабко зосередили увагу на актуальних питаннях обрання та продовження запобіжних заходів, обговорили проблеми забезпечення балансу між інтересами держави та дотриманням прав і свобод людини слідчими суддями в Україні.