Судова практика у кримінальних провадженнях, пов’язаних із торгівлею людьми
30–31 травня 2018 року в місті Дніпрі місцевим регіональним відділенням Національної школи суддів України спільно з представництвом Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні за підтримки Міністерства міжнародних справ Канади з метою підвищення рівня кваліфікації суддів місцевих та апеляційних судів проведено семінар на тему: “Практичні аспекти застосування судами України законодавства з протидії торгівлі людьми, особливо малолітніми та дітьми”.
У семінарі взяли участь 20 суддів.
Відкриваючи захід, заступник координатора Програми Оксана Горбунова розповіла про останні тенденції та напрямки протидії торгівлі людьми в рамках програм Представництва МОМ в Україні, а директор регіонального відділення, суддя у відставці, заслужений юрист України Олександр Мартиненко ознайомив учасників з метою і регламентом семінару та представив викладачів.
Під час семінару доцент Київського національного університету
ім. Тараса Шевченка, провідний науковий співробітник юридичного факультету, доктор юридичних наук Андрій Орлеан розповів про кримінально-правову характеристику злочинів, пов’язаних із торгівлею людьми, та про визначення розмежувальних ознак злочину торгівлі людьми від суміжних складів злочину, а також розглянув питання щодо забезпечення безпеки учасників кримінального судочинства у кримінальних провадженнях, пов’язаних із торгівлею людьми.
На особливостях міжнародного співробітництва під час кримінального провадження за фактами торгівлі людьми, а саме використанні механізмів міжнародної правової допомоги при проведенні процесуальних дій зупинився експерт Представництва МОМ в Україні Віталій Касько.
Про оцінку доказів та призначення судами покарань за вчинений злочин і судову практику у кримінальних провадженнях, пов’язаних із торгівлею людьми, розповів суддя Апеляційного суду Донецької області Любомир Никифоряк. Окрім того, викладач ознайомив учасників семінару з етичними аспектами судового розгляду кримінальних проваджень щодо злочинів торгівлі людьми з урахуванням прав та інтересів потерпілих осіб і зупинився на розгляді проблем відшкодування заподіяної шкоди потерпілим від торгівлі людьми, зокрема вирішенні цивільних позовів.
Адвокат Харківської колегії адвокатів Геннадій Герасименко висвітлив актуальні питання щодо захисту потерпілих у кримінальних провадженнях за фактами торгівлі людьми під час судового розгляду.
Цікаву і корисну інформацію отримали судді під час обговорення питання про ключові вимоги щодо персональних даних у мережі ІНТЕРНЕТ, у тому числі при документуванні кримінальних правопорушень, пов’язаних із торгівлею людьми, яке провів керівник відділу інформаційних технологій Представництва МОМ в Україні Віктор Заскальний.
Окрім того, учасники взяли участь у роботі малих груп, ознайомилися з фабулами кримінальних правопорушень, пов’язаних із торгівлею людьми, провели обговорення, поділилися думками і професійним досвідом щодо теми семінару й отримали професійні та змістовні відповіді на всі свої запитання.
За підсумками заходу було проведено анкетування щодо якості семінару й актуальності тематики.
Повний текст програм семінару розміщено на веб-сайті Національної школи суддів України в розділі “Підготовка суддів”.