Національна школа суддів України

Верховенство права

24 червня 2021 року Національна школа суддів України провела онлайн–семінар для суддів окружних та апеляційних адміністративних судів: “Шляхи реалізації принципу верховенства права в адміністративному судочинстві”.

Онлайновий семінар відкрив директор відділу “Тестологічний центр” Михайло Цуркан.

Голова Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Михайло Смокович і президент Усеукраїнської асоціації адміністративних суддів, суддя Конституційного Суду України у відставці Олександр Пасенюк привітали колег з нагоди дня адміністративної юстиції.

Заступник директора Дніпровського регіонального відділення Володимир Поплавський зазначив про велике коло питань становлення та діяльності адміністративної юстиції за 16 років її існування, судова практика, правові позиції Великої Палати Верховного Суду та імплементація рішень Європейського суду у практиці адміністративних судів. Усе це свідчить, що адміністративні суду зробили великий крок у захисті прав і законних інтересів українців на сучасному етапі розвитку держави та про ті моменти, які мають місце в застосуванні принципу верховенства права.

Голова Третього апеляційного адміністративного суду Анатолій Коршун розповів про етапи становлення та розвитку адміністративного правосуддя у Дніпровському регіоні.

Утвердженню принципу верховенства права в нормах Кодексу адміністративного судочинства присвятили свої доповіді голова Дніпропетровського окружного адміністративного суду Андрій Коренев та суддя цього ж суду Василь Ільков.

Інтерес у суддів викликала доповідь судді Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Альберта Єзерова щодо застосування Конституції України під час здійснення адміністративного судочинства.

Викладач–науковий консультант відділу підготовки викладачів (тренерів) Олександр Терлецький доповів про деякі питання ефективного захисту порушених прав в адміністративному судочинстві.

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Ірина Верба презентувала критерії якісного судового рішення (своєчасність, чіткість, умотивованість, чіткість мови, доступність стилю, тощо).

Правові позиції Великої Палати Верховного Суду за результатами розгляду зразкових справ та справ, переданих на її розгляд для вирішення виключної правової проблеми або відступу від висновку щодо застосування норм права у подібних відносинах (2020-2021 р. р.) презентував суддя Великої Палати Верховного Суду Олександр Прокопенко.

Заінтересованість суддів викликали онлайнові доповід суддів Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді:

Яна Берназюка  щодо категорії “якість закону” як складової принципу верховенства права та гарантії застосування судом найбільш сприятливого для особи тлумачення;

Володимира Бевзенка з питань верховенства права в адміністративному судочинстві: від доктринальної ідеї до практичної імплементації;

Сергія Уханенка стосовно методології вивчення та імплементація рішень Європейського суду в національну практику адміністративних судів.

Питання судового контролю за адміністративним розсудом органів державної влади розкрив директор відділу “Тестологічний центр” Михайло Цуркан.

Протягом проведення онлайн–семінару активно використовувався чат, де ставилися запитання, на які в подальшому викладачі надавали онлайн– відповіді. Крім цього, викладачі використовували можливість обговорення окремих проблемних питань.

У ході онлайн–семінару судді поділилися думками, професійним досвідом та отримали відповіді на свої запитання.

Свої враження від участі в дистанційному семінарі судді змогли висловити в  анкеті зворотного зв’язку.