Національна школа суддів України

Заключний етап підготовки тренерів курсу “Захист права власності у світлі практики ЄСПЛ”

16-17 листопада 2016 року в місті Києві Національна школа суддів України спільно з Координатором проектів ОБСЄ в Україні за фінансової підтримки уряду Канади в межах проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя” за участі суддів Вищого господарського суду України проводить тренінг для тренерів (ТоТ) курсу для суддів господарської спеціалізації “Захист права власності в світлі статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини”.

Відкриваючи тренінг для тренерів, проректор Володимир Мазурок звернув увагу, що відповідно до нової редакції положень Конституції України Національна школа суддів України є державною установою зі спеціальним статусом саме в системі правосуддя. Національна школа суддів України відповідно до Стратегії розвитку на 2016-2020 роки визначає пріоритети свого розвитку відповідно до законодавчих новацій. Хоча судді мають єдиний статус, розробка та викладання курсів здійснюється із врахуванням досвіду, стажу роботи та спеціалізації конкретного судді.

Тому важливо, щоб учасники та учасниці врахували необхідність постійного вдосконалення та навчання, а викладачі – потреби оновлення та адаптації курсів, оскільки законодавство України та практика Європейського суду з прав людини змінюються та розвиваються. Проректор також наголосив на уміннях та навиках, які притаманні тренерській роботі та побажав учасникам ТоТ успішно долати складнощі, властиві викладацькій професії, добре володіти методикою дистанційної підготовки, навчитись працювати як у великих, так і в малих командах тренерів (викладачів), отримати інформації, якої б вистачило на роки ефективної викладацької діяльності.

Олена Лунгол, національний спеціаліст проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя” від імені Координатора ОБСЄ в Україні наголосила, що ці програми розроблені самими суддями з урахуванням потреб, з якими вони стикаються в щоденній роботі. Усі курси, розроблені в рамках проекту, проходять пілотування, і лише після цього Національна школа суддів України впроваджує їх у процес підготовки суддів. Важливо, що самоосвіта суддів і застосування практики Європейського суду з прав людини – це виклики сьогодення та надзвичайно вагому роль відіграє подальша передача набутих знань колегам.                        

Начальник відділу науково-методичного забезпечення підготовки суддівського корпусу, керівник групи розробників курсу Тетяна Фулей зазначила, що цей курс не оглядовий, а тематичний, спільний для суддів трьох спеціалізацій: адміністративної, цивільної та господарської. Як усі курси з Конвенції та практики ЄСПЛ, він також передбачає попереднє опрацювання рішень ЄСПЛ до проходження тренінгу. Ураховуючи, що Національна школа суддів України змінює підхід до суддівської освіти, Тетяна Фулей висловила сподівання, що цей тренінг буде цікавим та корисним. Викладаючи згодом цей тренінг суддям, тренери зможуть працювати в командах разом з колегами  з інших юрисдикцій. Курс пройшов експертну оцінку, і на цьому ТоТ учасники мають нагоду скористатись експертною підтримкою.

Велику подяку організаторам проекту висловила суддя Вищого господарського суду України у відставці Галина Прокопанич.

Юрист Секретаріату Європейського суду з прав людини Дмитро Третьяков висловив відкритість до будь-яких питань, пов’язаних з тренінгом, та наголосив, що в роботі з рішеннями ЄСПЛ потрібно передусім перевірити актуальність практики ЄСПЛ.

Ірина Кушнір, експерт проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя”  відмітила прорив, який відбувається за останні роки в розробці цілих курсів, підготовці тренерів з тематики ЄКПЛ та практики застосування рішень ЄСПЛ. У рамках опрацювання стандартизовного курсу щодо Протоколу 1 до Конвенції треба опанувати методологію викладання цього курсу, що є незвичною матерією та потребує детального дослідження.

Тренерами та фасилітаторами ТоТ залучені судді, які є розробниками курсу – Галина Прокопанич, Тарас Рим, Роман Крупник, Тетяна Стрелець та Віталій Брагар.

Методологією курсу для суддів передбачено виконання індивідуального завдання учасниками та учасницями у формі тестування за рішеннями ЄСПЛ, які зазначені для самостійного опрацювання до тренінгу з подальшим обговоренням; міні-лекція з використанням презентації Power Point; виконання практичних завдань під час роботи в малих групах з використанням кейс-методів; проведення тестування за результати тренінгу з подальшим обговоренням; обмін досвідом щодо застосування Конвенції та практики ЄСПЛ, позитивної та негативної практики використання рішень ЄСПЛ національними судами шляхом мозкового штурму; демонстрація пошуку інформації щодо рішень та ухвал ЄСПЛ на Інтернет ресурсах.