Національна школа суддів України

Як застосовувати норми міжнародного гуманітарного права

5 грудня 2018 року в місті Харкові Національна школа суддів України у співпраці з Програмою USAID реформування сектору юстиції “Нове правосуддя” розпочали апробацію курсу для суддів у формі тренінгу “Роль судів/суддів у забезпеченні дотримання прав людини шляхом застосування положень міжнародного гуманітарного права”.

Тренінг розпочали директор Харківського регіонального відділення Валентина Коржик, начальник відділу науково–методичних досліджень проблем судочинства Тетяна Фулей, радник з питань роботи з громадянським суспільством Програми USAID реформування сектору юстиції “Нове правосуддя” Валентина Мудрік.

Викладачами на тренінгу були його розробники – судді Валентина Гребенюк, Олег Кривенда, Дмитро Крівцов,  Олег Некрасов, Андрій Нижний, Андрій Савчак, Іван Яковенко та Наталія Якуша.

Курс про застосування норм міжнародного гуманітарного права для суддів розроблений у формі 2–денного тренінгу із використанням інтерактивних методів підготовки. Особливістю цього тренінгу стала наповненість актуальними практичними завданнями щодо кваліфікації діянь за міжнародним і національним правом, визначення збройного конфлікту на прикладі ситуацій на території України.

Проходження тренінгу навчить суддів застосовувати норми міжнародного гуманітарного права та міжнародного кримінального права у справах, пов’язаних зі збройним конфліктом.

Структура та зміст курсу обумовлені контекстом послідовного виконання Україною своїх міжнародних зобов’язань, зокрема в частині, що стосується Женевських конвенцій і Додаткових протоколів до них.

У програмі курсу передбачено вивчення поняття міжнародного гуманітарного права та збройного конфлікту, типів збройних конфліктів, відмінностей між не міжнародним збройним конфліктом і ситуаціями внутрішніх заворушень і безпорядків, міжнародних злочинів, що включають 3 модуля.

На тренінгу його учасники та учасниці висловили свої очікування,  в яких поставили низку питань, зокрема в чому різниця застосування норм кримінального права під час збройного конфлікту; урахування міжнародних тенденцій; де межа між міжнародним протистоянням і внутрішнім протистоянням; кваліфікація ситуацій Майдан–Крим; визначення понять галузі міжнародного гуманітарного  права тощо.

Фахові відповіді та коментарі щодо виконання практичних завдань у ході апробації надає експерт програми, доцент кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Т. Шевченка Антон Кориневич.

Слід зауважити, що курс з питань застосування норм міжнародного гуманітарного права розроблявся протягом року, зокрема в процесі чотирьох засідань групи розробників, які відбулися 28 листопада 2017 року9 лютого 2018 року, 25-27 червня 2018 року, 7-8 серпня 2018 року.

Завершальний етап розробки курсу “Роль судів/суддів у забезпеченні дотримання прав людини шляхом застосування положень міжнародного гуманітарного права” для суддів передбачає проведення тренінгу для тренерів (ТоТ), який заплановано на 3 квартал 2019 року.