Курс для кандидатів на посаду судді щодо застосування Конвенції та практики Європейського суду
11–13 травня 2016 року в місті Чернігові Національна школа суддів України спільно з Координатором проектів ОБСЄ в Україні, Верховним Судом України та Вищим адміністративним судом України за фінансової підтримки уряду Канади в рамках проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя” розробляє курс для спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді “Застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини при здійсненні правосуддя”
Начальник відділу науково–методичного забезпечення підготовки суддівського корпусу Національної школи суддів України, керівник робочої групи Тетяна Фулей на початку зустрічі групи розробників курсу зазначила, що мета зустрічі полягає у визначенні цілей і очікуваних результатів кожного курсу, підборі навчального (змістовного) матеріалу та для самостійної роботи, розробці практичних вправ (кейсів) та завдань до них, структуруванні матеріалу відповідно до інтерактивних методик навчання.
Особливу увагу судді–розробники звернули на перший модуль “Основоположні принципи права та права людини. Верховенство права та права людини у світлі Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини при здійсненні правосуддя”, в якому розкриваються загальні засади конвенційного механізму захисту прав людини, негативних та позитивних зобов’язань, завдання Європейського суду з прав людини та структуру рішень ЄСПЛ, застосування практики ЄСПЛ при тлумаченні загальних положень та принципів судочинства, принцип верховенства права, незалежність та безсторонність суду у розумінні статті 6 Конвенції, законність, гласність тощо.
У ході першого дня зустрічі судді працювали в малих групах, кожна з яких розробляла свою модель цього курсу. Одна група працювала у складі суддів Віти Бондарчук, Вікторії Бучківської, Людмили Волкової, Миколи Перекопського, Тетяни Сапальової, Ганни Фазикош.
До складу іншої групи входили судді Андрій Жук, Ярослав Левик, Наталія Піхало, Тарас Рим, Сергій Уханенко та Сергій Шинкоренко.
Розробники курсу будуть працювати також у малих групах над курсами (модулями) для кожної спеціалізації. Представлення результатів роботи в малих групах відбувається в пленарному режимі шляхом презентацій результатів роботи та модерованого обговорення, що дає можливість побачити різні підходи до структурування матеріалу та обмінятися думками.
Учасникам зустрічі були продемонстровані матеріали дистанційного курсу підготовки суддів адміністративних судів з вивчення Конвенції та практики Європейського суду, розробленого в рамках реалізації цього ж проекту.
Паралельно з підготовкою зазначеного курсу розпочалася розробка курсів для спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді “Загальні засади написання судових рішень у цивільному, кримінальному, господарському та адміністративному судочинствах” та “Написання судових рішень у цивільному судочинстві” .
У рамках проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя”вже розроблено, апробовано та підготовлено суддів–тренерів для проведення двох курсів стандартизованої програми для суддів, призначених на посаду вперше на теми: “Застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод при здійсненні правосуддя” та “Застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод при здійсненні правосуддя в адміністративному судочинстві” .
На сьогодні завдяки цьому проекту розроблено та апробовано курс для суддів цивільної, господарської та адміністративної спеціалізацій “Захист права власності в світлі статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини” (три одноденні окремі курси).
У ході розробки курсу для спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді застосовано ті ж підходи до навчання з використанням інтерактивних тренінгових форм, що й при розробці стандартизованих курсів для суддів, обраних на посаду судді вперше.
У плані науково-дослідної роботи НШСУ на 2016 рік передбачено розробку п’яти навчальних курсів (модулів) із застосування Конвенції та практики ЄСПЛ для кандидатів на посаду судді, які є в п’яти блоках програми спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді.