Національна школа суддів України

Щоденник підготовки суддів Верховного Суду

23 листопада 2017 року Національна школа суддів України завершила реалізацію орієнтаційного курсу для суддів Верховного Суду. Фінальна частина навчальної програми була присвячена обговоренню новел процесуального законодавства - теми, особливо актуальної сьогодні для правосуддя.
Підводячи підсумки спільної роботи новопризначених суддів Верховного Суду, визнаних вітчизняних та іноземних експертів, суддів, науковців, ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук висловив сподівання, що щира зацікавленість суддів у нових знаннях та їх прагнення до підвищення кваліфікації будуть незмінними. Національна школа суддів України зі свого боку готова забезпечувати потреби суддів якісними навчальними продуктами, актуальними тренінгами, обговореннями, зустрічами. Ректор висловив вдячність за допомогу в  реалізації орієнтаційного курсу на високому рівні проектам міжнародної технічної допомоги, а саме: ЄС "Підтримка реформи у сфері юстиції в Україні", РЄ "Підтримка впровадженню судової реформи в Україні",  програма USAID "Нове правосуддя", українсько-канадський проект "Підтримка судової реформи в Україні" та проект ОБСЄ "Розробка стандартизованих програм підготовки суддів". 
Представники проектів у свою чергу побажали  суддям Верховного Суду виправдати сподівання українського суспільства та міжнародного співтовариства щодо настання нової віхи вітчизняного правосуддя та підтвердили готовність надалі підтримувати втілення судової реформі в Україні для зміцнення судової влади відповідно до міжнародних стандартів.
Судді Верховного Суду дали високу оцінку роботі Національної школи суддів України, констатувавши, що орієнтаційний курс дозволив їм не тільки  отримати нові знання, а й познайомитись та попрацювати разом. Тож свій вклад у забезпечення ефективного початку роботи нового Верховного Суду суддівська освіта здійснила.


ФОТОГАЛЕРЕЯ






22 листопада  2017 року Національна школа суддів України  в рамках орієнтаційного курсу для суддів Верховного Суду провела тренінг “Робота в колегії, прийняття колегіальних рішень”

Програму тренінгу було розроблено у співпраці з Національним суддівським інститутом Канади та українсько-канадським проектом "Підтримка судової реформи в Україні", а в якості викладачів запрошені канадські, європейські та українські тренери – судді й науковці.

Глибокий аналіз того, як відбувається прийняття рішень суддями в колегіях,  відбувся з  використанням досвіду країн континентального і прецедентного права. Лідерство у розвитку судової системи - головне  завдання, що стоїть перед  Верховним Судом. Тому командна, ефективна колегіальна робота – важлива передумова для винесення  чітких судових рішень, які мають бути зрозумілими і які мають ефективно застосовуватися. Учасники тренінгу були ознайомлені з успішними практиками того, яким чином обговорюється і досягається згода між суддями щодо конкретного рішення у конкретній справі.

Під час занять було вивчено різні методи забезпечення чіткого та ефективного функціонування колегії суддів та, водночас,  незалежності окремого судді.

Судді детально опрацювали  також алгоритми написання судового рішення, прийнятого колегією.







21 листопада  2017 року Національна школа суддів України продовжила реалізацію програми орієнтаційного курсу для суддів Верховного Суду, провівши тренінг "Судовий прецедент і судове рішення".

Судді розібрали тему створення та застосування рішень прецедентного характеру Верховними Судами в різних юрисдикціях. Зокрема, активно обговорювалось, чому Верховні Суди приймають рішення прецедентного характеру або рішення, які спрямовують судову практику, як писати  такі рішення та які умови необхідні для їх створення.

Тренінг  проводився канадськими, європейськими і українськими тренерами – суддями і науковцями за допомогою різних навчальних методів  (міні-лекції, презентації, робота в малих групах, пленарні обговорення).





20 листопада  2017 року Національна школа суддів України в межах заходів орієнтаційного курсу для суддів Верховного Суду провела тренінг "Професійна етика. Доброчесність".

 Мета тренінгу – розвинути усвідомлення високого статусу судді, який покладає обов’язок бути еталоном поведінки як у професійній, так і позасудовій діяльності, враховуючи місце Верховного Суду як найвищого судового органу держави.






17 листопада 2017 року Національна школа суддів України продовжила заходи орієнтаційного курсу для суддів Верховного Суду. Тематика дня - співвідношення між європейським та національним правом,  міжнародні зобов’язання України у сфері верховенства права та прав людини.  

Детально про стандарти Ради Європи  щодо організації та функціонування судової гілки влади суддям розповів співголова Секретаріату Консультативної ради європейських суддів (КРЄС) та Консультативної ради європейських прокурорів Арташес Мелікян.

Аналіз та коментарі до висновків Консультативної ради європейських суддів (КРЄС) представив Віктор Городовенко, член КРЄС від України, суддя Конституційного Суду України.

Крім того, увагу суддів було звернуто до теми місця Європейської конвенції з прав людини та практики Європейського суду з прав людини в правовій системі України.

 




16 листопада 2017 року Національна школа суддів України продовжила заходи орієнтаційного курсу для суддів Верховного Суду. Темою дня були практика Європейського суду з прав людини та роль судових органів у захисті прав та свобод, гарантованих Європейською конвенцією з прав людини.

Актуальну тему судді обговорили, зокрема, в режимі  відеоконференцій з Європейським судом з прав людини та Департаментом виконання рішень ЄСПЛ.

Відкрили роботу навчального модуля проректор Національної школи суддів України Наталія Шукліна, заступник Міністра юстиції України, Урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини  Іван Ліщина, керівник проекту Ради Європи “Підтримка впровадженню судової реформи в Україні” Андрій Кавакін, голова відділу фільтраційної секції Секретаріату Європейського суду з прав людини Дмитро Третьяков. Спікери констатували, що виконання рішень ЄСПЛ має стати критерієм успішності реформ, які відбуваються в Україні. Також від ефективності виконання рішень ЄСПЛ залежить і результат України в аспекті відповідності національного законодавства європейським стандартам. Наголошувалось на необхідності посилити державний механізм виконання рішень ЄСПЛ  та особливій ролі нового Верховного Суду в прогресі цього процесу.

Спершу суддям було запропоновано детально розібрати тему стандартів захисту прав людини у контексті Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини. Відповідну презентацію з обговоренням представила начальник відділу науково-методичного забезпечення підготовки суддівського корпусу Національної школи суддів України Тетяна Фулей.

Далі під час відеоконференції з Європейським судом з прав людини було розглянуто застосування Статті 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини. Інша відеконференція з Департаментом виконання рішень ЄСПЛ була присвячена  загальному огляду виконання рішень ЄСПЛ. Відбувся обмін думками щодо відновлення судового провадження на підставі рішень Європейського суду з прав людини.

Завершився робочий день обговоренням причин порушень Європейської конвенції з прав людини та ролі судових органів у захисті прав та свобод, гарантованих Конвенцією.








15 листопада 2017 року Національна школа суддів України,  в рамках підготовки новопризначених суддів Верховного Суду, провела експертне обговорення, присвячене ролі Верховних судів у забезпеченні єдності судової практики.  

Суддям найвищої судової установи запропонували  під час навчання обговорити, якими мають бути вимоги до актів касаційного судочинства та юридична аргументація при здійсненні правосуддя.


Суддя Конституційного Суду Латвійської Республіки Алдіс Лавінс (колишній Голова Конституційного Суду та суддя Верховного Суду) у своїй презентації розкрив тему ролі Верховних судів у забезпеченні єдності судової практики.

Суддею Верховного суду Латвії, суддею Європейського суду з прав людини ad hoc, професором адміністративного права, постійним радник проекту Твінінг “Посилення інституційної спроможності Верховного Суду України у сфері захисту прав людини на національному рівні” Яутрітою Брієде була детально проаналізована тема ролі Верховного Суду у забезпеченні уніфікації процесуальної практики на прикладі Латвії.

Цікавою була дискусія щодо юридичної аргументації та судового тлумачення. Цю тему у своїй презентації розкрив суддя  Конституційного Суду Латвійської Республіки Яніс Нейманіс, колишній суддя Верховного Суду Латвії. У розвиток теми про  вимоги до актів касаційного судочинства розповів Алдіс Лавінс.

Детальніше щодо особливостей провадження в суді касаційної інстанції, його суті та значення на прикладі французької правової системи судді дізналися у ході презентації викладача Паризького університету, члена Французької асоціації правників Жана Лагадека.

Проблематику відповідності ролей Верховного Суду Литви та Вищого адміністративного суду у забезпеченні єдності  практики обговорила з колегами Суддя  Конституційного Суду Литовської Республіки Дануте Йочиене, колишній суддя Європейського суду з прав людини.

Підсумки обговорення підвели проректор Національної школи суддів України Володимир Мазурок та керівник Проекту ЄС “Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні” Довидас Віткаускас. Було констатовано, що  нова якість забезпечення єдності судової практики – важлива складова побудови ефективного правосуддя, та один з основних викликів для нового Верховного Суду.


 





14 листопада 2017 року Національна школа суддів України розпочала комплексну програму підготовки для суддів новоствореного Верховного Суду.  Програма орієнтаційного курсу, розрахованого на 8 днів, покликана допомогти суддям належно виконувати повноваження в оновленій касаційній інстанції.

Перший день спільної роботи новопризначених суддів Верховного Суду, визнаних вітчизняних та іноземних експертів, суддів, науковців був присвячений вивченню та обговоренню сучасної доктрини правовладдя, ролі судді у демократичному суспільстві, міжнародних стандартів суддівської незалежності, питань підвищення ефективності функціонування системи правосуддя.

Відкриваючи захід, проректор Національної школи суддів України Наталія Шукліна висловила сподівання, що орієнтацій курс сприятиме забезпеченню ефективного початку роботи нового Верховного Суду та  допоможе суддям усвідомити сучасну парадигму справедливого правосуддя, закладену реформою,  нову філософію функціонування Верховного Суду.

З вітальними словами до суддівського співтовариства звернулися й представники проектів міжнародної технічної допомоги, що надають підтримку в реалізації програми, а саме: ЄС «Підтримка реформи у сфері юстиції в Україні», РЄ «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні», представники програми USAID «Нове правосуддя», українсько-канадського проекту «Підтримка судової реформи в Україні» та проекту ОБСЄ «Розробка стандартизованих програм підготовки суддів». Представники проектів  привітали суддів з прийняттям присяги та відмітили, що їх робота відіграватиме ключову роль у підвищенні довіри громадян як до Верховного Суду, так і до судової системи загалом. Це вимагатиме збереження високого рівня професіоналізму і доброчесності.

У своєму вітанні член Вищої кваліфікаційної комісії судді України Сергій Прилипко зазначив, що судді ВС стали суддями в дуже складний період, і за результатами їх роботи громадськість зробить висновки щодо того, відбулася судова реформа, чи ні.

У свою чергу голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк повідомив, що найближчим часом буде створений організаційний комітет, який займеться формуванням суддівського штату та апарату нового Верховного Суду.

Безпосередньо навчальна програма розпочалася темою сучасної доктрини верховенства права у здійсненні правосуддя. У ході її вивчення судді  прослухали відео-лекцію Лорда Томас Генрі Бінгема, Голови Судової Системи Англії та Уельсу з цієї тематики. Член Венеціанської комісії від України Сергій Головатий детально розповів про розроблений Венеціанською комісією документ «Rule of law checklist», який має стати інструментом оцінки стану правовладдя, законодавства та судової практики в країні.

Інша сесія була зосереджена на міжнародних стандартах суддівської незалежності. Суддя Загального Суду Європейського Союзу Віргіліус Валанчус детально розібрав роль Європейського суду справедливості в контексті забезпечення суддівської незалежності. Суддя  Конституційного Суду Литовської Республіки Дануте Йочиене, колишній суддя Європейського суду з прав людини представила погляд на суддівську незалежність у розрізі практики Конституційного суду Литовської Республіки.

Завершальна сесія першого дня орієнтаційного курсу була присвячена питанням підвищення ефективності і незалежності функціонування системи правосуддя. Цю тему з суддями обговорив Президент Європейської комісії з ефективності правосуддя (CEPEJ) Георг Става.

На наступний день, 15 листопада 2017 року програмою орієнтаційного курсу заплановано вивчення питань забезпеченні єдності судової практики, вимоги до актів касаційного судочинства та юридичної аргументації при здійсненні правосуддя.


 




 



___________________________________________________________________________

13 листопада 2017 року Національна школа суддів України провела круглий стіл “Вступ до професії судді” для суддів Верховного Суду, з числа адвокатів та науковців.

Захід, організований у співпраці з програмою USAID реформування сектору юстиції “Нове правосуддя” – перший етап орієнтаційного курсу для суддів новоствореного Верховного Суду.

Відкрили круглий стіл, привітавши суддів з прийняттям присяги, проректор Національної школи суддів України Наталія Шукліна та заступник керівника програми USAID “Нове правосуддя” Наталія Петрова.

Наталія Шукліна у своєму виступі наголосила, що Національна школа суддів України активно сприятиме становленню оновленої найвищої судової інстанції. Суддівська освіта готова забезпечити запити суддів Верховного Суду щодо  професійного вдосконалення та розвитку, бути постійною діалоговою платформою для вирішення найскладніших питань, що виникатимуть у діяльності суддів.

Наталія Петрова відмітила, що основним здобутком конституційної реформи правосуддя є суддівська незалежність. Її захист – важлива умова побудови ефективної та справедливої судової системи – і спільне завдання всієї правничої спільноти та суспільства.

В рамках першого панельного обговорення  - “Бути суддею. Адаптація до професії” новоспечені судді мали змогу поспілкуватись з суддею Верховного суду Латвії, суддею Європейського суду з прав людини ad hoc, професором адміністративного права, постійним радник проекту Твінінг “Посилення інституційної спроможності Верховного Суду України у сфері захисту прав людини на національному рівні” Яутрітою Брієде, суддею Верховного Суду України у відставці,  начальником відділу підготовки викладачів (тренерів) Національної школи суддів України Ольгою Шаповаловою, суддею Апеляційного суду Івано-Франківської області Надією Стефанів, заступницею начальника відділу підготовки викладачів (тренерів), суддею Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у відставці Галиною Юровською,  заступницею голови Одеського окружного адміністративного суду Еллою Катаєвою, доцентом кафедри культури української мови Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова Оксаною Кабиш.

Пані Яутріта Брієде поділилась власним досвідом переходу від академічної діяльності до здійснення правосуддя. Бути суддею – велика відповідальність і велика честь, адже ця роль вимагає від людини виключної об’єктивності, незалежності, доброчесності – відмітила пані  Брієде.

Ольга Шаповалова, Надія Стефанів, Галина Юровська,  Елла Катаєва розповіли про особливості професійного зростання судді, основні виклики, які виникають у суддівській діяльності, важливі складові авторитету суду, здобуті досвідом секрети професії.

Про основи  мистецтва написання судового рішення розповіла Оксана Кабиш. Пані Кабиш закликала суддів опанувати  мистецтво-науку, адже саме це є запорукою взаєморозуміння між судовою владою та суспільством.

Друга частина круглого столу була присвячена питанню дисциплінарної відповідальності як елементу правового статусу судді. Члени Вищої ради правосуддя Андрій Бойко та Анатолій Мірошниченко детально проаналізували існуючу дисциплінарну практику та дали суддям рекомендації з приводу забезпечення неупередженого судочинства.  Констатувалось, що дисциплінарна відповідальність та кваліфікація суддів нині є визначальними механізмами впливу на ефективність правосуддя.  

Загалом круглий стіл пройшов у атмосфері відкритого діалогу, обміну думками та враженнями. Нові обличчя правосуддя – науковці та адвокати, що відтепер працюватимуть у Верховному Суді продемонстрували щирий інтерес до професійного розвитку та обміну досвідом.

Тож вже 14 листопада  2017 року розпочнеться масштабний проект Національної школи суддів України  - орієнтаційний курс для всіх новопризначених суддів Верховного Суду. Для реалізації насиченої, різноманітної за формою та змістом,  унікальної навчальної програми (ознайомитись з програмою детально можна за посиланням) залучені визнані вітчизняні та іноземні експерти, судді, науковці.